Тиймбилдинг, пирамиди и билкови възглавници - една добра комбинация
личен архив
Бонка Димитрова е семеен медиатор и магистър психолог. Живяла е дълги години във Велико Търново. Завършила е Езикова гимназия и Медицински колеж, а по-късно Икономика и Психология в София. Има и последващи следдипломни квалификации в областта на психологията. Освен това във връзка с обединяването на правоспособностите си в областта на здравето и психологията, продължава медицинското си обучение в две направления - "Диагностика на личностните разстройства” и "Когнитивно-поведенческа терапия на депресии”.
Работи в Център по психология и медиация - на 80 км. от София и Пловдив, база в околността на к.к. Боровец, с. Радуил, хотел "Свети Димитър”, изходна точка за маршрути към Рила и връх Мусала.
Разказва ни за работата си в базата, за туристическите атракциите, хората, тиймбилдинга и пирамидите.
Г-жо Димитрова, какво предлагате в базата за групови посещения?
В базата и около базата има много приятни и интересни места за отдих, походи и разбира се добри условия за тиймбилдинг. Има интересно място и пред хотела. Това е оброчище на св. Пророк Илия и аязмо с лечебна вода. На Радуил му казват още "Рилски Атон". Има 15 оброчища, манастир, построен със собствени средства на жителите на селото и две църкви, много стари. Има и много параклиси, които не се заключват и се поддържат много добре. Към връх Мусала е най-интересният маршрут. Една от най-големите атракции е Мусаленски езера. По поречието на реките има много хубави места. Красиво и добро място за преходи. Пълно е с билки, диви плодове. Предлагаме и наблюдения през телескоп на звездно небе. Селото е известно с единствения у нас Фестивал на боба. Културата се отглежда по старинен начин - полива се от реката, чиято вода е топла, преминала през милиони камъчета и минерали, пълна с много микроелементи и затова и фасула е толкова вкусен.
Тиймбилдингът - доволни ли са екипитe, които идват при Вас?
Когато правим обучения, работим с различни колективи. По решение на ръководителя определяме какви ще бъдат темите. В момент, в който ръководителят желае да се изследва неговия колектив или различни звена дали са екипи, правим изследване в една по-нестандартна обстановка. И го правим в хотела и използваме природата на Рила. Провеждаме по няколко теоретични учебни часа и след това преходи в планината. С преодоляване на различни препятствия. Самите участници, след като преминат теоретичната работа, са наясно какви са критериите за това дали групата е екип. Сами се наблюдават. Излиза ценна информация за отделните личности и ръководителят има възможност да ги види в различна среда.
Някакъв интересен случай във Вашата практика?
Да, един уникален случай имах. Едни директор след няколко дни работа ми каза: "Аз бях решил да съкратя петима, но няма да ги съкратя, защото ги видях в светлината, в която не съм ги познавал". Други пък видяха свой колега, който е различен в тази обстановка в хотела. Той стана по-общителен и дори се похвали, че е бил за кратко време кмет във Франция. При тиймбилдинга човек излиза от професионалните си отговорности и се проявява в друга светлина, доминира различното.
С какви хора работите най-често?
Това са учителски колективи, общински администрации, детски градини, частни-счетоводни фирми от 20 до 120 човека. От цялата страна. Предварително имаме срещи с тях преди да дойдат. Идват тук, в базата, като втора стъпка.
Кое е различното при тиймбилдинга?
Хората не могат да покажат себе си в работната среда напълно. Работещи споделят, че толкова всичко е разчетено в работата им, че нямат неформално общуване извън работата. Ние сме социални същества. Опитваме се да бъдем в една социална среда, общуваме в групи и създаваме по-близки междуличностни отношения. Но искаме и да сме индивидуалности. В тиймбилдинга могат да се видят тези разлики. А това е ценно за ръководителя. Вижда подчинените си в друга среда. Може да разбере дали хората са мотивирани за успех. Имаме състезателен момент, катерим баири, при които се вижда дали определен човек е индивидуалист, дали играе за групата, дали наградата може да го мотивира. С тях се вижда кой, кой е, може ли заедно с другите или не.
Кои са най-интересните групи?
Феномен е, че в момента, в който започнеш да обучаваш някой, заставайки в ролята на обучаем, забравяш за ежедневието си, влизат в други роли. Счетоводители например, имат нужда да се работи с тях повече за комуникация. Важно е в крайна сметка превенция на стреса, който е част от нашето ежедневие. Трябва да го възприемаме като нещо естествено и да не се чувстваме некомфортно, това което ни кара да изпитваме усещане за трудност. Иначе може да има обратен ефект. Продължително време в стрес, може да стане хроничен. Тогава може да очакваме проблем. Интересен е стресът в професионалната сфера - "професионално изпепеляване" или т.нар. синдром на Бърнаут. Хора, които искат да се перфектни, преминават през етапите на хроничния стрес и ако не могат да бъдат оценени могат да стигнат до ситуация, до която изпадат в апатия и това е крайната фаза. Очакване за оценка, а получаваш порицание. Изпадаш в депресия.
Част от общата Ви дейност е и ароматерапията...
Да. Приготвяме на клиентите възглавници с билки, които подобряват качеството на съня. Качественият и продължителен сън, съчетано с добрата почивка се отразява на здравето. Правим и възглавници от билки за любов и разбирателство. Приготвяме и сапуни, в различни цветове, пълни с естествени билкови листа. При надморска височина от 850 м. покрай с. Радуил има много билки, които в Търново ги няма например и обратното. Но една комбинация от котешка стъпка, цариче и див хмел е чудесна. Има и няколко вида дива мента. С маточина комбинацията също е добра. Къпината пък е най-успешният плод за сваляне на температура. Черната боровинка е за уморени очи. Червената за пикочо-половата система.
Кога помагате на хората?
Когато има нещо, създаващо усещането за некомфорт, започваме да търсим причината. С един разговор, с едно психологическо консултиране. Тогава използваме и методи от медиацията, да помири двама души, да им погнем да започнат да общуват. 70% от случаите за конфликта са липса на качествено общуване. Комбинацията е с пирамидата. Тя неутрализира и отрицателното въздействие на ежедневието. Дали са в хармония сами със себе си и околните. Ароматите като фактор. Въздействащи са. Работим с билки, за които споменахме.
Разкажете за пирамидите. Откога са в базата в с. Радуил? За какво помагат?
Фактът, че са открити толкова много пирамиди по света, е плюс в ефекта, който те оказват. Тук е важна формата. Има значение, каква ще бъде основата - триъгълна или четириъгълна, мястото също. В много части на Русия работят с пирамиди. Там да си построиш е свързано с благосъстоянието на човек. В някои училища, университети се изува пирамидология като специалност. Практикуват дори и раждане в пирамида. В Пловдив има пирамида, която е построена от кметството. Нашата, тук в базата в Радуил е голяма - 4 м. на 4 м. и е висока 2,5 м. Пирамидата е направена само с дървени пирони. Материалът е чам. В базата е от октомври, миналата година. Имаме и една по-малка пирамида.
Пирамидата неутрализира геопатогенните лъчения, идващи от замърсената атмосфера, които причиняват заболявания. Всъщност това точно повишава защитните сили на организма, от там може да намали въздействието и психологически, като понижава нивата на стрес и хармонизира личността. Нали сте чувала, че ако човек започне да си мисли, че е болен от нещо си, той наистина може и да се разболее. Мислите определят състоянието ни.
Лекуват ли болести пирамидите?
Пирамидата не лекува. Тя възстановява хармонията в човека, отнема негативната енергия, която натрупваме в ежедневието си по повод стреса. Тя създава баланс. Енергизира организма. Пирамидата подобрява защитните сили и подобрява здравословното състояние. Хората споделят, че започва едно затопляне при стоене под пирамидата. Някои подобряват съня си. Чувстват се по-бодри. Други подобряват слуха си. Проблемите с кръвното налягане са намалели. Ефектът е по-силен, ако се стои под двете пирамиди - малката и голямата. Има определени места в пирамидата, на които могат да се слагат билки, вода, увеличават ефекта си след като постоят вътре. Все още няма национална наука у нас за пирамидите. Човек е дори в състояние да се справи със зависимостта си от алкохол, цигари. Хармонизират се отношенията в семейството и с околните, бизнесът става успешен...
Интересен случай имахме с дете, което бе тук с майка си. Аз работих с него за намаляване на страха и стреса след операцията в Пирогов. Вече се чувства отлично. Ето какво ми пиши майката Силвия Димитрова, която също използва пирамидата две седмици.
"Имах проблем със сина си, защото претърпя операция и получи страхова невроза от болница. След изписването му, детето бе до мен и не ме изпускаше от поглед, изпитва страх. Чух за пирамидата. С недоверие подходих към нея. Ако помогне - помогне, ако ли не - няма и да попречи, си казах. Дойдохме в базата, седна детето под пирамидата и след разговор с Бонка Димитрова се успокои. Така няколко пъти. Не знам какво усещане е имал, но видимо бе, че детето с всеки изминал път се престрашаваше да играе само. Напрежението премина. Сега дори иска да стане доктор. Аз също изпробвах пирамидата. Установих че тя зарежда, чувстваш се леко и комфортно", завършва писмото си Силвия.
Добрите думи от доволен клиент говорят най-добре.
Да.
По други проекти работите ли?
Да, работим и по други проекти. Приемали сме доброволно деца, от паралелка с туризъм. Представяме им туристическата дейност и атракции. Правим рекламни кампании по места, за да привличаме кандидати.
Повече снимки от красивото местенце в с. Радуил може да видите ТУК