Русе и Габрово сред най-прозрачното местно управление в страната
Вижте мястото на Централния Север в Местната система за почтеност
Снимка: jscreationzs/FreeDigitalPhotos
Русе и Габрово са сред първенците в прозрачност на местното управление и антикорупционни практики в страната. Това показва изследване, направено в 27-те областни центъра от Асоциация "Прозрачност без граници".
За трета година асоцияцията публикува данни за т.нар."Индекс на местната система за почтеност", изчислен на базата на 9 критерия и тяхната роля на местно ниво. Изследването е осъществено с помощта на широка мрежа от неправителствени организации, работещи в съответните региони.
В общото класиране в системата за почтеност на местно ниво Централният Север се представя така: Община Русе заема 4-а позиция, следват я Габрово – 5-а позиция, Велико Търново - 9-а позиция, Ловеч – 16-а позиция и Плевен – 20-а позиция.
Габрово е на челно място в страната по прозрачност на общинската администрация. Според проучването администрацията в Габрово се отличава с най-добра организация на работа, прозрачност и почтеност в обществените поръчки. По този критерий Русе се намира на седма позиция, В.Търново на 10-а, Плевен – 12-а, Ловеч – 19-а.
Велико Търново е на второ място по прозрачност на дейността на Общинския съвет. Той е определен като независим и оказващ контрол върху местната изпълнителна власт. Габрово е на трета позиция по този показател, Русе на пета позиция, следван от Плевен – 6, а Ловеч – 8-ма позиция.
По критерий политически партии В.Търново заема първо място в страната. Това означава, че ролята на отделните партии обединява интереси и има изразена представителност.
По този показател Габрово е на трета позиция, Ловеч – 15, Русе – 16, Плевен – едва на 24-та позиция. На първо място по прозраност на общинския съвет е Бургас.
Габрово и Русе са съответно на трето и четвърто място по критерий прозрачност на дейността на кмета. Тук кметовете се ползват с доверие, управляват отлично местната администрация, правят добра отчетност и планиране на бюджета.
На 8-ма позиция се нарежда оценката на кметската дейност в Ловеч, на 15-та във В.Търново, Плевен – 17.
По критерий съдилища Централният Север е на задни позиции. Габрово е на 10-о място с ниска оценка за почтеност на съдии и съдебни служетиле, както и за прозрачност на дейността. Русе ен а14-а позиция, Плевен – 18-а, следван от Ловеч – 19-а, а В.Търново е едва на 25-а позиция с ниска оценка за прозрачност, почтеност на съдебните служители и липса на система за работа със сигнали за корупция срещу съдии. На последните места по този критерий са само Пловдив и София.
Относно прозрачността на полицията В.Търново се нарежда на 7-а позиция, Русе – 9-а, Габрово – 12-а, Ловеч – 17-а, а Плевен – 20-а позиция от общо 27.
Русе е с най-висока оценка от Централния Север за прозрачност на бизнеса на местно ниво. Габрово е на 12-а позиция, В.Търново е на 22-а позиция, Плевен – 25-а. Ловеч е на дъното в списъка с най-ниската оценка за прозрачност на бизнеса и липса на участие и подкрепа в антикорупционни политики.
В независимостта и управлението на медийния сектор Плевен се нарежда на 7-ма позиция, В.Търново – 11-а, Русе – 13-а, Габрово – 17-а и Ловеч – 23-а позиция.
Русе е на трето място в страната по значимост на гражданското общество, отчита се висока независимост на неправителствените организации. Тук В.Търново е на 8-а позиция, следван от Плевен на 9-а позиция. Габрово и Ловеч са задни позиции, съответно – 21 и 24.