Вход | Регистрация

Топла храна получат всеки ден 550 социално слаби русенци

Топла храна получат всеки ден 550 социално слаби русенци

Над 550 жители на община Русе ползват услугите на Домашния социален патронаж. Закупуването на нов автомобил за нуждите на Домашния социален патронаж е позволило разширяването на обхвата му и в с. Басарбово и кварталите "Средна кула" и "Долапите". С присъединените през миналата година ползватели на услугата и от с. Хотанца, на практика патронажът вече обхваща всички населени места от общината. От тази година, броят на ползващите тази социална услуга е нараснал с над 40 души.

Това стана ясно от кмета Пламен Стоилов на среща, организирана по повод разширяване обхвата на социалната услуга.

1233354

По неговите думи разширяването обхвата на тази и други социални услуги е в подкрепа изпълнението на поетите от кметския екип ангажименти в областта на социалното подпомагане и подкрепа на хората в неравностойно положение.

1233355

Директорът на дирекция "Здравни и социални дейности" Мариела Личева уточни, че със 100 хил. лева е по-висок и бюджетът на патронажа за настоящата година. Той е в размер на 716 776 лв. Към него се добавя и стойността на проекта "Звено за услуги в домашна среда" – 92 354 лв. След приключването му през месец май, предлаганите по него услуги ще продължат да съществуват и ще се финансират от общинския бюджет. Така ще бъде осигурена заетост и на 21 души, работещи в момента по него като социални работници, домашни помощници и социални асистенти.

Директорът на Детска млечна кухнята Севдалина Баберкова допълни, че в момента млечната кухня има общо 15 пункта на територията на общината. 13 от тях са в детските ясли, а останалите в гр. Мартен, с. Николово и кв. "Средна кула".

Директорката на детска млечна кухня обясни, че менютата се обявяват ежеседмично и те съдържат грамажа и енергийната стойност на предлаганата храна. Те са изцяло съобразени с новия рецептурник, разработен от опитни специалисти в областта на детското хранене. По думите й, основната промяна е в премахването на солта и захарта от приготвяните ястия за децата от първата от двете възрастови групи, които обслужва млечната кухня – от 10 месеца до 1 година.

Баберкова уточни, че осигуряваната от пунктовете храна покрива само 35% от необходимата за децата хранителна дажба за деня. Останалата част е грижа на родителите. Храната, която се предоставя на детските ясли пък отговоря на 75% от дневната дажба на малчуганите до 3-годишна възраст.

Инспекторът от РЗИ г-жа Борисова информира, че при приготвянето на храната в Детска млечна кухня се спазват всички изисквания на новия рецептурник. Тя уточни, че той е бил разработен в резултат на необходимост от здравословно хранене на децата, предвид данните за нарастващ брой на малчуганите с наднормено тегло, сърдечно-съдови заболявания и белодробни болести.

Близо 1 100 деца от Община Русе се възползват средно на ден от услугите на Детска млечна кухня.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар