Вход | Регистрация

Не бягайте като дявол от тамяна!

Това лековито растение помага при артрит

Не бягайте като дявол от тамяна!
Снимка: Thinkstock/Guliver

Само като споменем думата тамян и у нас възниква веднага строфата - "Да багяш като дявол от тамян". Свързваме го и с димът в кандилото при различни църковни ритуали.

Какво всъщност е тамянът и може ли той да лекува? 

Тамяново дърво или Босвелия са наименования на едно и също лековито растение, което се среща в Източна Африка, Арабския полуостров, Индия.  То се използва в парфюмерията заради аромата си, а смолата, която се добива от него се използва в медицината и е позната под името тамян.

Тамянът е наричан още Ароматът на Слънцето и Божествени сълзи, защото има почти магическо действие. А здравословните качества на тази смола са неизброими. 

Египтяните например, приготвяли подмладяващи маски за лице от тамян. Използвали го и за балсамиране, смесен със смола от кедрово дърво и мускатово масло.

Древните китайци вярвали, че инхалациите с дим от тамян пречиствали съзнанието и душата. А заради това, че пушекът на тамяна се издига спираловидно нагоре, в Китай се вярва, че тамянът е източник на вдъхновение и начин за досег с божественото.

В мюсюлманския свят се прогонват зли духове с тамян.

1369624

Тамянът има силно противовъзпалително и обезболяващо действие действие, подобрява кръвообръщението, подсилва имунната система, смята се дори, че може успешно да се бори с някои ракови клетки. Доказан ефикасен лек при артрит и редица заболявания на опорно-двигателния апарат. Помага при отоци и мускулни спазми, редуцира броя на астматичните пристъпи, лекува възпалителни заболявания на червата като язвен колит, както и помага при бъбречно-каменна болест.

Тъй като тамянът има опияняващо действие, се смята, че е добър антидепресант, помага при стрес и уплах. Използва се като метод за лечение не само в психотерапията, но и в ароматерапията. Има успокояващ и тонизиращ ефект, помага при безсъние.

Лечението бива два вида - външно (чрез вдишването на пушека или чрез компреси с тамян) и вътрешен прием, при който обаче трябва тамянът да се поглъща, без да докосва зъбите, тъй като води до почерняването им.

 

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Източник: rozali.com
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар