Растителнозащитниците отбелязват своя професионален празник

На днешния 16 януари се отбелязва професионалният празник на растителнозащитника. Този ден е утвърден с решение на Министерския съвет от 30 септември 2005 година.
Първият нормативен акт на България в областта на растителната защита е "Закон за мерките против лозовата филоксера (чума на лозата) и за възстановяването на опустошените от нея лозя", утвърден с Указ на княз Фердинанд от 16 януари 1896 година. С него се поставя официално регламентираното начало на борбата с вредителите по растенията и на растителнозащитната дейност у нас.
По случай празника се свързахме с Таня Кънчева - специалист в Отдел "Растителна защита" към Областна дирекция по безопасност на храните във Велико Търново.
Таня има бакалавърска и магистърска степени по Растителна защита от Аграрния университет в гр. Пловдив. Работи по специалността си веднага след дипломирането си през 2007 г.
Накратко Таня ни разказа с какво се занимават в Отдел "Растителна защита". С колегите й осъществят контрол върху предлагането на пазара и употребата на продукти за растителна защита, в т.ч. контролират селскостопански аптеки, складове за съхранение на продукти за раститетлена защита и земеделски производители.
Извършват маршрутни обследвания на икономически важните болести и неприятели по земеделските култури. Растителнозащитниците правят фитосанитарен контрол на растителни продукти, в т.ч. растения, плодове, зеленчуци, посевен и посадъчен материал, за наличие на карантинни за страната вредители. В Отдела се регистрират продукти за растителна защита, торове и подобрители за почвата.
Там се издават становища на земеделски производители, кандидатстващи по мерки (214 "Агроекологични плащания", 112 "Създаване стопанство на млади фермери", 121 "Модернизиране на земеделските стопанства", 141 "Полупазарни стопанства в процес на преструктуриране") от Програмата за развитие на селските райони.
"По програмата за младите фермери в областта се създадоха много стопанства с орехи. Според мен им надвишава този на земеделските стопанства. Програмата е много хубава, защото дава възможност на хора, които нямат земеделско образование, да спечелят финансиране и да се реализират в областта на земеделието". подчертава растителният специалист.
Отчетените болести и неприятели във Великотърновска област през изминалата стопанска година са били фузариоза по класа, ран листен пригор и брашнеста мана по пшеницата, мана по картофи и домати и мана по лозата. По рапицата се наблюдаваха рапична стъблена бълха, рапичен стъблен скритохоботник, рапичен цветояд и рапичен шушулков хоботник.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg