Вход | Регистрация

Родолюбив българин от Елена организира изложба "Кършова завера"

Родолюбив българин от Елена организира изложба "Кършова завера"
Снимка: Sever.bg
Писател, председател на Читалище "Писмена", с. Багалевци.

Музейна сбирка по случай 175 години от Кършовата завера ще бъде открита само след няколко дни, в навечерието на Националния празник 3 март. Мястото е читалище "Писмена" в с. Багалевци, община Елена. Основен инициатор за подреждането на изложбата е председателят на читалището -родолюбивият българин, писателят Николай Иванов. Интересното за него е, че с парите, получени от издаването на две книги и един филм, той купува 200 годишна къща в и я превръща в читалище.

Г-н Иванов, кога е основано читалището?

Преди няколко години от група енстусиасти. Много дейно ни помага Великотърновският университет, може би, поради географската близост.Особено голяма подкрепа имаме от доц. Мария Спасова по старобългаристика и проф. Аксиния Джурова от центъра "Иван Дуйчев".

Успяхте ли да подготвите вече изложбата?

Ние успяхме да направим една експозиция "175 години Кършовото съзаклятие" като продължение на Велчовата завера. След като бъде показана на 2 март вечерта, по случай 3 март, във фоайето на община Елена, то ще бъде изнесено и направено като продължение на експозицията "Велчова завера" в читалище "Писмена", с. Багалевци

Защо я организирате в с. Багалевци?

Защото в с. Тодювци, ние сме съставна махала на село Тодювци, по време на Велчовата завера вземат участие 4 махали. Това са махалите Райновци, откъдето е Йордан Ненов, учителят на Вазов, Папратлива, махалата Мечкобиевци, която е наблизо над Багалевци на 1,5 км. и махалата Аплаци, от която има убити 4 човека по време на Велчовата завера, тьй като те са оказвали финанасова помощ на заверата и финансиране на тази революционна дейност. Няма друго селище с 4 махали и такава бурна дейност във Велчовата завера.

Кой Ви помага в подготовката за изложбата?

Имаме експедиционни отряди. Този път направихме едно ядро, което отиде в махалите, в които е било заселено семейството на болярина Кършо. Първо Кършовата махала, която прераства след това във Велковци, Танчевци, Добри дял. Всички, които се отделят от него, от дружината му, правят махали наоколо. Сега е формирано като Лаков рът. Тамошният кмет, който е открил книга, даде идеята, а нашите момчета от читалището я свършиха.

Родът на българския еврокомисар Кристалина Георгиева е от Кършовския род - нейният баща е бил внук на революционера и политик Иван Кършов. Тя поканена ли е и ще присъства ли на събитието?

Незнам дали Кристалина Георгиева с положителност ще дойде, може би има такава вероятност , обаче ние знам, че Кършовият род ще се събере на 6 май. Но ние правим тази изложба във връзка с, така да се каже, ознаменуването на годишнината от Освобождението на България, то да бъде пряко вързано, да кореспондира с  Националния празник.

Има ли други експозиции, изложени в читалището?

Имаме и художествени изложби. Едната е за Емилиян Станев. Организирахме я, защото на 10 км по пряката линия той е бил ловен надзирател и там е написал "Когато скрежът се топи". Преди нас са Буньовци и Тодювци - да го направят те, ама никой не го прави и заради това ние взехме инициативата.
Другата изложба е по старобългаристика - "Музей на средновековния скрипторий". Представили сме уникални за България методи за правене на пергамент. Поводът да го направим е факът, че в Багалевци се е съхранявало Банишкото евангелие - едно от най-необикновените български евангелия, писано 13 век.

Ще изненадате ли с още нещо гостите при откриването на "Кършовата" изложбата?

Ние сме намерили песни от народния фолклор за Иван Кършов и за двама-трима негови съратници. Вечерта, при откриването на изложбата, песните ще бъдат изпълнени от млада певица, студентка във Великотърновския университет, в съпровод на гъдулка.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар