"Да научим повече": Паневритмията - "ритъмът" на Космоса
Духовно общество Бяло Братство
Курсове по паневритмия организира във Велико Търново Николай Конакчиев, председател на Управителния съвет на Духовно общество Бяло Братство. Вече е провел първите уроци. Всяка събота в продължение на три месеца той ще преподава философията паневритмия, творение на самия учител Петър Дънов.
"Хубаво е човек като има нещо ценно за себе си да го сподели с другите. Отпреди 8-9 години не съм организирал курсове. Последите години само за Бялото братство правехме, а сега е и за обществеността. Всеки е добре дошъл. По принцип такъв курс е с времетраене от 6 до 9 месеца, защото винаги има какво да се доуточни и научи. След това трябва отново да се повтори" обяснява Конакчиев, който е великотърновец.
В лекциите си за начинаещи, той говори за учителя Петър Дънов, за идеята на паневритмията, съдържанието на всяко упражнение. Постепенно ще допълва за идеята на енергетиката, същността на философията паневритмията, която е цяла наука. Защото в учението са вложени много неща. То е и изкуство, танц, музиката, поезия, архитектура на тялото, математика, физика, геометрия.
Човек трябва да е концентриран, плавен, когато играе танца. Това е важно, без груби и резки движения. Защото музиката сътворена от Петър Дънов е мелодична, релаксираща.
"Движенията ги е създавал много интересно. Бил е в София и в селището е карал последователите си да изиграят по зададена дума. Примерно - красота. Той е наблюдавал много внимателно движения им и им давал уточнения. Искал е постоянно да има обратна връзка с хората, с живата материя, с която работи.
Така в продължените на 4-5 години е създал паневритмията. В годините има еволюция при движенията, докато достигне в този си вид сега. Дънов е държал упражнението добре да се изпълва със съдържание, а не да става механизирано", разказва Конакчиев.
Играта е живата обмяна с разумните сили в природата. Правим хармонична връзка с нея, защото в природата всичко е наредено добре. Ние не сме подредили себе си, организирали, сърцето ума си и тялото си. Да търсим баланса ум - сърце, сърце - тяло. Не е лесно да се постигне. Но когато имаме мотивацията, вярата, ще се получи. С малки стъпки.
Конакчиев казва, че паневритмията е една Вселена. Колкото повече я учиш, разкриваш, че има още какво да учиш. Като всяко едно велико нещо. Потъваш и се изгубваш, и винаги има и още, и още, ново, което може да усвоиш.
Или в превод - "пан", "ев" и "ритмус" - всеобщ космичен ритъм.
В лекциите на Петър Дънов се казва, че една песен с движение има по-голяма сила, отколкото само изпята. Всичко е свързано. От египетските школи има седем херметични принципа - на поляризация, космичността, ритмичността, вибрациите, заложени в паневритмията. Когато има ритъм в дадено движение то е по-силно и икономично, отколкото ако се прави обратното.
Важна е и походката на човек. Когато ходи ритмично и правилно може да не се умори. Иначе губи повече енергия. Добре е да стъпва първо на пръсти и след това към цяло стъпало.
Паневритмията се играе на открито, от 22 март до 22 септември. Както идва първа пролет и природата се променя, така става и с хората, които играят паневритмия - променят се. Чувстват по-свободни и оптимистични. Добре е да се играе сутрин, след изгрев. Тогава енергетично земята е в най-добро възприемателно положение. Тогава се постига хармонията между природата, човека и земята и енергиите са градивни.
Затова всяко лято последователите на учението на Петър Дънов се събират на Рила - уникално енергийно място у нас, а седемте езера са като седем свята, вселени.
В Търново хората от Бялото братство също играят паневритмия. Те си имат обособено място, в кв. "Картала".
"Влиянието на паневритмията е уникално в много направления. От здравословното ни състояние до психическото, органическото. Влияе и на по-високи енергийни полета. Задейства този, който постоянно работи върху себе си, не само когато час играе паневритмия. А именно - изграждане на добродетелите в себе си. Катализира тези процеси.
Примерно да бъдеш честен и добър през целия си живот, не на моменти и винаги да имаме сили да проявим доброто. Да премълчим една лоша дума, да вярваме, че нещата ще станат по-добре. Колкото и да е прекалено религиозно изказването ми, вярата в Бог и любовта в Бог трябва да стои на първо място. Колкото и да обичаме ближния. Тя е висш разум и съзнание. Тя ни води ", обяснява още Конакчиев.
И съветва - "Ходете сред природата, наслаждавайте се на красотата й".
Хубаво е човек да отделя време за малка разходка, за час- два из природата, до поточе, да пие чиста вода.
"Не познавам някой, който да я е научил паневритмията. За един живот няма да се научи", усмихва се великотърновецът.
Защото и досега като препрочита лекциите на учителя, открива нови неща.
"След 10 години може би още нови неща ще преоткрия. Това е смисълът на живото слово - да научиш, разбереш и да приложиш в живота. Ако не се приложи наученото, губи смисъл", обяснява още той.
Нещо като препрограмиране.
"Промяната на съзнанието е трудно, когато се е въртяло в една посока дълго време, която ни е водела към отчуждението, огрубяването ни като души и личности. И когато трябва да намерим нещо ново и да завием в правилна посока е трудно. Защото сме поставили в йерархията на съзнанието си друго.
Ценностите ни не са били в правилната подредба. И при подредбата им правилно се получават нещата", смята председателят на УС на Духовно общество Бяло Братство.
И допълва, че хората се обръщат все повече към духовното. Вибрационното ниво на Земята се е вдигнало и човек няма избор. Той също трябва да се промени и да потърси отново връзката с духовното.
Николай Конакчиев е роден през 1966 г. във Велико Търново. Живее в София и в родния си град. От над 20 години изцяло е посветил живота си на Школата на Учителя Петър Дънов. От доста време преподава и организира курсове по Паневритмия за начинаещи и напреднали.
Изнася лекции в страната и чужбина. Няколко поредни години организира Лятната духовна школа на Рила.
Повече снимки от красивият танц и Рила може да видите в НАШАТА ГАЛЕРИЯ.