Вход | Регистрация

Морът при пчелите е притеснителен!

Повече от 20% са умрелите работливи насекоми във Великотърновски регион и близките до областта райони, на места има и смъртност до 50%

Морът при пчелите е притеснителен!
Снимка: sxc.hu

Повече от 20% са умрелите пчели във Великотърновски регион и близките до областта райони. Предполага се, че процентът ще се увеличи. Мор се среща и при пчелари с по 10-15 кошера, и при такива с големи пчелини, по поречието на Дунав. В някои региони смъртността е до 50 %. Това каза специално за Север.бг Тодор Найденов, пчелар от Велико Търново и почетен председател на Областния съюз на пчеларите в старата столица.

Защо се стигна до тук, след като зимата бе благоприятна за пчелите, а смъртността е толкова голяма, питат се всички.

Според Найденов, причините за високата смъртност са комплексни.  Те са резултат от дейността на човека. 

"Най-важни са две основни причини. Пчелите не можаха да имат пило и да се запасят с млади пчели, а старите измряха бързо и не можаха да доживят до април. Цветен прашец нямаше достатъчно, за да натрупат мастно тяло и да живеят повече време. Те не спят зимен сън, затова мастното им тяло им трябваше. И те го изразходиха бързо през зимата. Миналата година измряха също много пчели. Налегнаха ги болести като нозематоза и вароатоза, вътрешен паразит и кърлеж по пчелите. Не ги лекуваха пчеларите и като дойде размножителния период, те използваха за младите питите, в които са починали по-старите. Там имаше спори на заразарата и така, и новите се заразиха", обяснява опитният пчелар.

Друга причина според него е, че се използват много пестицидии при обработката на посевните семена. Отровата върви в цвета. Пчелите смучат нектара и я поемат. Тя не им влияя да умрат, но вкарват в кошера химикалите.

"Малко, по-малко в организма им се натрупва количество, което е фатално. И в един момент пестицидите оказват влияние на пчелите. Те излитат от кошера и не могат да се върнат. Защото, когато усетят че ще умрат, те напускат и не се връщат повече", допълва още Найденов. 

Въпреки големият мор сега, добивите ще са нормални, ако е добра и пашата, предполага пчеларя. Няма да се увеличи цената на меда, но финансовите загуби за пчеларите ще са големи, за да могат да възстановят пчелните семейства.

"Но пчеларите все повече се опитват да защитят своите права и като избират държавниците си, да имат едно на ум. Целта е да имат някаква подкрепа пчеларите, да ползват и по-скъпи препарати, да има повече пари за обучения, за да могат да си предлагат конкурентоспособно меда. Затова те ще разчитат на повече  европейските плащания", казва още почетният председател на Областния съюз на пчеларите във Велико Търново.

ЕК вече е обърнала е внимание за мора по пчелите. Отделени са доста пари за наблюдения в цяла Европа. Направена е лаборатория за това във Франция, чакат се резултатите.

Светът свършва, ако няма пчели, казват специалисти. Нашенци пък казват, че ако ги няма пчеларите, няма да ги има хората.  

Дори великият Алберт Анщайн казва: "Когато изчезнат пчелите, на човечеството ще му остават само четири години живот. Щом няма пчели, няма да има растения, няма да има животни, няма да има хора." И сериозни учени, и ясновидци са на мнение, че поголовното измиране на пчелите е характерно за целия свят и може би предшества края на човечеството. Причината е, че няма технология, която да замени труда им.

Обичайната смъртност на пчелите е в рамките от 3 до 5% за година, а тази пролет в определени райони на страната достига до 85%. 

2013 г. може да се окаже най-гладната за България от десетилетия насам, пишат и различни издания. Заплахата за подобно катастрофално развитие идва от пчелите. У нас те масово измират и ефектът няма да е само изчезването на меда от магазините. Изчезването на работливите насекоми в цялата страна води след себе си и липса на земеделска реколта.

Хиляди фермери вече са в ужас как ще се прехранват това лято и дали въобще има смисъл да засаждат продукцията си.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар