Вход | Регистрация

Скочиха срещу наредба за таксите на найлоновите торбички

Производители на полиетиленови торбички от Велико Търново дискутираха по въпроса вчера на кръгла маса

Скочиха срещу наредба за таксите на найлоновите торбички
Снимка: sxc.hu

Производители на полиетиленови торбички предлагат Правителството да отмени приетото изменение и допълнение на наредбата за продуктовите такси на найлоновите изделия, докато МОСВ не изготви обстоен анализ на екологичния, икономическия и социален ефект от въвеждането на новата такса, която трябва да влезе в сила от 1 октомври.

Това съобщиха на кръгла маса в пресклуба на БТА във Велико Търново вчера едни от големите производители на полиетиленови продукти, членове на Българска асоциация "Полимери".

Производителите твърдят, че новата наредба е изготвена без да бъде взето становището им и настояват новите по-високи продуктови такси да влязат в сила, когато са налице условия за ефективно разделно събиране, рециклиране и компостиране на пластмасовите отпадъци, което не би могло да стане по-рано от следващата година.

Те характеризираха като неверни твърденията на министър Нона Караджова за многократни срещи с тях. "Ние много пъти искахме провеждането на такива, за да изложим своите доводи за промените в законодателството. Дискусия обаче не е имало", заяви Милен Георгиев.

По думите му от 1 октомври цената на пакет със сто торбички ще се увеличи повече от 10 пъти. Ако сега струва 3,31 лв, новата му цена ще е 38,31 лева. От 1 януари 2014 г. тя ще е още по-висока - 58,31 лева.

Членовете на асоциация "Полимери" очакват съкращенията в бранша в национален мащаб да обхванат между 3000 и 6000 души. Само във Велико Търново от 1000 заети в това производство работата си ще загубят поне 200 души.

Според производителите на найлонови торбички новата наредба е антиекологична, тъй като хартиените и памучни продукти имат най-голям въглероден отпечатък и трябва да се ползват в пъти повече, за да може приносът им към глобалното затопляне да е по-малък. Те трябва да се компостират или изгарят. Отделно, в България няма лаборатория, която да следи за това дали една хартиена торбичка е изготвена от биоразградим материал. Едно такова изследване продължава шест месеца и струва 10 000 евро.

Според депутатът Евгени Стоев наредбата може да бъде отложена за една година. Той пое ангажимент, да запознае експертите от МОСВ със становището на производителите.

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: БТА
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар