Вход | Регистрация

Владимир Зарев за 25 години преход у нас

Владимир Зарев за 25 години преход у нас
Снимка: Север.бг

Първото бе словото, убеден съм, че и последно ще бъде словото. Това пророкува през търновската публика един от най-големите съвременни български писатели Владимир Зарев. Той бе посрещнат с голямо вълнение и интерес в Регионалната библиотека "П.Р.Славейков". Поводът на бъде в старата столица е Националното литературно турне под надслов "Владимир Зарев – 25 години преход в огледалото на "Разруха" и "Светове", инициирано от известна издателска къща.

Писателят допълни, че скоро чел за едно научно съобщение. В него се казва, че законите на генетичния код и езика са еднакви. Това означава, че думите в Библията – "В началото бе словото, и словото бе у Бога, и Бог бе словото", са абсолютно точни. Бог първо е дал живота, а след това е знаел, че по същите закони ще възникне и езика.

"Добрата, качествената литература преди играеше ролята на опозиционен фактор. Около добрата книга, независимо дали беше от български или друг автор се събираха много хора. Това бе вид съпротива. Оценката, която те даваха за всичко, което не ги удовлетворява, огромно значение имаше литературата. От добрата книга се боеше номенклатурата. Така творецът се отдалечаваше от пошлостта и сивотата.

След 10 ноември, ролята на литературата изпадна. Така идеологическата цензура, бе заменена с икономическа цензура. Хората, които обичат духовността и литературата останаха без пари, а тези с пари не четат, а слушат чалга. Това обаче, което се случва днес ще бъде запомнено чрез изкуството и художествената литература", заяви пред публиката Зарев. И посочи, че срещите с нея из страната са много важни.

Според него, всяка книга е един затворен текст. Но когато се срещне с читателя, който според неговата душевност, възраст и емоционален свят, е чел текстовете му, той ги отваря.   Така книгата става безкрайна.

"Всеки голям писател е един очарователен тиран, защото чрез словото, той се опитва да властва над нас", каза още Зарев, визирайки света около нас, в който всеки се опитва да властва над някой или нещо. Това се преплита и в неговата трилогия.

"В тези три книги -  "Битието", "Изходът", "Законът" съм се опитал да намеря балансът по различен начин. "Битието" – бих го нарекъл генетичната власт на инстинкта. Характерите на героите са силни. Тоталитарната власт е застъпена във втората книга - "Изходът". Типичното за нея е, че тя се мъчи да направи всички ни виновни и съучастници. Сивото насилие властваше над нас. Не можехме да бъдем себе си.

Третата част се занимава с властта на парите. Те бяха важни през социализма, но не носеха престиж. След 10 ноември се оказа, че парите станаха най-важното нещо. Те носят свобода и власт. Страшна власт и бездънна свобода", разказа още авторът. 

Владимир Зарев бе представен в началото на срещата с търновската публика от проф. Николай Димитров, преподавател във ВТУ и негов изследовател. Той посочи, че писателят е сравняван с Балзак, Достоевски и Булгаков. Немскоезичният свят също го възприема много добре. Неслучайно трилогията му "Битието", "Изходът", "Законът" се издава в голям тираж от немски издател, което се случва за първи път с български автор.

"Няма как да сбъркате Владимир Зарев с друг български писател. Той се оформя  като стил твърде млад. На 30 години е написал "Битието". Успял е да надхвърли традицията на собствената си литература и да намери собствен стил и  език. Така неговите универсални идеи ще го отличават във времето.  В своите романи Зарев задава много въпроси, дава и много отговори, не натрапват поуките", посочи професорът. 

Владимир Зарев е сред малцината наши писатели, които след промените от 1989 многократно увеличават читателската си аудитория. Неговите романи са интригуващи не само като литература, но и като мощно свидетелство за  историческото битие на България през ХХ век. В книгите си той пише за любовта, за  житейските премеждия, за възходите и паденията, пред които се изправят хората. С изключително майсторство успява да пресъздаде необикновени истории, с които истински да развълнува читателите си.

1440127

1440128

<< Sever.bg във Facebook >>

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар