Вход | Регистрация

Програма на "София Филм Фест на път" във Велико Търново

За първи път филмите от международния кинофестивал идват в старата столица

В голямата зала на Общината от 2 до 6 май ще бъдат прожектирани български и световни кинозаглавия от филмовия фестивал "София Филм Фест". В програмата са включени 10 игрални, един документален и подборка от късометражни филми. Сред тях са и пет от най-новите български заглавия, които вече имаха среща със софийската публика в рамките на последните издания на най-реномирания кинофорум у нас.

Първата прожекция в програмата е документалния филм на режисьора Стефан Вълдобрев "Манчестър Юнайтед от Свищов", която ще започне от 18:00 часа.

На откриването ще присъстват Стефан Китанов – директор на МФФ София филм фест, Стефан Вълдобрев и режисьорът Людмил Тодоров, който ще представи от 19:30 часа "Миграцията на паламуда". Филмът разказва за двама бащи и техните двама синoве, които живеят на село. Начините, по които си изкарват хляба, са доста необичайни. Лентата прави хумористичен, но точен портрет на съвременна България.

На 3 май от 18:00 часа ще бъде прожектиран носителя на редица награди филм "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на Стефан Командарев. Филмът по едноименния роман на Илия Троянов е най-мащабната българска продукция за последните 20 години, явявайки се копродукция на България, Германия, Унгария, Словения и с участието на Сърбия. Лентата се класира сред деветте филма, състезаващи се за чуждоезичен "Оскар" през 2010 година.

След него в 20:00 часа киноманите ще могат да видят иранския филм "Раздяла", спечелил "Оскар" тази година за най-добър чуждоезичен филм, "Златна мечка" през 2011 г. за най-добър филм и много други. "Раздяла" е завладяващ и проникновен филм за съвременно иранско семейство от средната класа, което се разпада, и за последвалите проблеми.

Надер и Симин са женени от 14 години и живеят с 11-годишната си дъщеря Термех в Техеран. Двамата продължават да се обичат, но искат да се разведат по взаимно съгласие. Те имат визи, благодарение на които могат да емигрират от Иран – Симин иска да осигури по-добро бъдеще за дъщеря им, но Надер не иска да остави възрастния си баща, страдащ от Алцхаймер. Когато съдията отказва да им даде развод, Симин се изнася от семейния дом, а заинатилият се Надер наема домашната помощничка Разиех. Тя е бедна и благочестива и се грижи усърдно за баща му и къщата. Един ден обаче, като се връща у дома, Надер заварва баща си сам. Избухва кавга, която има  неочаквани последствия.

Движен от проницателно разбиране за класовите, религиозните и половите различия, богатият сценарий на Фархади задава въпроси за значимостта на истината и етиката и изследва културните, социалните и юридическите проблеми в днешен Иран. Раздяла е увлекателна човешка драма, която напомня с неочакваните си обрати за класическия Хичкок и поставя Асгар Фархади в челните редици на съвременните световни кинорежисьори.

На 4 май програмата ще започне от 18:00 часа с копродукцията на Израел, Франция и Германия "Според размера". Любов, смях и сумо. Защо да се тормозите с диети, ако вместо това можете да излезете на ринга? Четирима приятели стигат до същото заключение, а то от своя страна води до безброй комични ситуации и насочва вниманието ни към социалния натиск върху хората с наднормено тегло. Филмът използва борбата сумо като начин за получаване на признание и протест срещу обсебения от мисълта за диети свят, а и показва спорта като начин за справяне с личните проблеми. Може ли сумото да помогне на героите да подобрят положението си в обществото и да внесе мир в объркания им живот? Всеки персонаж крие тайни и лични чудатости, които интригуват, разсмиват и поддържат напрежението. Режисьорите не оставят нито един повод за смях да им се изплъзне и изстискват максимално всяка възможност за падане от стола, комични контрасти и словесни двубои. Също така те не се притесняват от забавни размишления за смъртта. Те не използват свръхтеглото на героите си като повод за подигравки и въпреки че много добре разбират съдбата им, не се отнасят с лъжливо състрадание към тях.

Копродукцията на Турция и Босна и Херцеговина "Имало едно време в Анадола" ще бъде прожектирана от 20:00 часа. Въпреки че духът на Чехов витае във филма, не сюжетът трябва да следите, а безбройните и наглед несвързани детайли, които хвърлят светлина не само върху престъплението в центъра на историята и мотивите за него. Всеки един от героите, които се събират за разгадаването на случая, е много по-дълбок и впечатляващ, отколкото на пръв поглед внушава обикновеният му външен вид. Крайният резултат е забележителен, не само що се отнася до образите, но и защото представлява задълбочен и всепроникващ портрет на турското мултикултурно общество. Да не забравяме и усета на Джейлан за осветление и постройка на кадъра – независимо дали става дума за натюрморти или пейзажни фрески, – познат ни от всичките му предишни филми. Конструирането на образите е не по-малко забележително – начинът, по който той използва природната картина на Анадола, спиращ дъха с мрачната неяснота в първата половина на филма, спомага за развихрянето на несъмнения му талант за осветяване на интериори и най-вече човешки лица. В случая не става дума само за съвършена кинематография, макар филмът да е точно това, но по-скоро за художническия талант, който Джейлан демонстрира и като фотограф. Актьорският състав се вписва естествено в тези перфектно изрисувани портрети. Повечето от тях са професионални актьори, но успяват да изглеждат като истински, обикновени хора, въпреки че Танер Бирсел се шегува в един момент с беглата прилика между него и Кларк Гейбъл. (Дан Файнару, Screen International).

На следващия ден, 5 май, от 16:00 часа ще бъде прожектиран македоно-сръбския филм "Пънкът не умира". Режисьорът и сценарист Владимир Блажевски с минимален бюджет се отправя по пътя на силно независимо кино за хора, за които пънкът не е просто музика, а целият им живот. Той си служи с черен хумор и интуиция, за да се докосне до по-сериозни теми и благодарение на документалните техники, които използва във филма, успява да постигне  усещане за абсолютна убедителност.

Мирса е бивш певец в някогашната най-популярна пънк банда в Македония, но е скъсал с това преди години. Сега е на 40, все още живее с майка си и понякога продава дрога на албанския дилър Гзим, който пък го снабдява евтино с трева. Един ден на Гзим му хрумва идея: Мирса трябва да събере отново бандата си и да направят благотворителен концерт в Дебър – македонски град с албанско мнозинство. Това е почти херкулесовска задача за Мирса: след 17 години трябва да открие всички членове на бандата, някои от които са напуснали Македония след разпадането на Югославия, и да ги убеди да участват още веднъж заедно в концерт.

От 18:00 часа ще е комедията "Когато порасна ще бъда кенгуру" на режисьора Радивое Андрич. Героите във филма се борят с ежедневното отчаяние, всеки по свой начин. Някои използват като оръжие любовта, други се надяват на голяма печалба от букмейкърския пункт, трети виждат избавлението в пълната капитулация. Както казва един от тях: "Най-много печеля, когато не правя нищо. Нямам приходи, но и разходи нямам.”

В Белград процъфтява строителството на високи, брулени от ветровете сгради. Младите хора живеят в свои собствени, ограничени и инфантилни светове. Пият, псуват, пушат трева и си пропиляват времето. Стигат до точката, в която младостта им ги напуска, без да са постигнали нещо в живота. Вниманието им е погълнато от странични въпроси и дори когато се опитват да внесат промяна в живота си, го правят по грешен начин. Чакат нещо да ги изтръгне от техния ступор, без да осъзнават, че хубавият живот и духовното добруване не идват даром, а за постигането им трябва да се работи. Иначе героите в този филм притежават множество добродетели, включително и една особено рядка за тази част от света: те искрено се радват за успехите на другите хора.

Мексиканската лента "Кумбийска връзка" на Рене Виляреал ще бъде показана от 20:00 часа. На фона на високите планини, които ограждат град Монтерей, трима младежи изживяват своите страсти и дилеми, бродейки из стръмните бедняшки квартали и луксозните райони. Докато зяпа по витрините, амбициозният млад режисьор Нето случайно среща красивата Кори и моментално се влюбва. Той забелязва как тя и приятелят й Гуирипи задигат чифт маратонки от магазина и я проследява до дома й. Обсебен от момичето, Нето започва да я дебне. Кори обаче забелязва, че я следят и побягва, изпускайки една от маратонките си. Когато Нето й връща обувката, тя най-накрая го харесва и между тях започва любовна връзка. Но Гуирипи отвръща на удара. Той има изненада. Кори трябва да избере един от двамата младежи. Но може би понякога най-добрият избор е да не избираш? Може би не е задължително любовният триъгълник да е нещастен.

В последния ден на "София Филм Фест на път" в старата столица от 16:00 часа ще бъдат прожектирани три късометражни филма. Първият е румънският "Бора Бора" на Богдан Мирица. Йон живее в един от най-бедните румънски региони. В желанието си да се избави най-накрая от недоимъка, Йон започва да работи за чужденец, без да си дава сметка, че така се замесва в незаконна дейност.

"Едина" е коопродукция на Босна и Херцеговина и Унгария на режисьора Нора Лакош. Това е забавната история на флирт между писател и негова героиня. Заради аферата между двамата той губи умението си да промени героинята си и историята и сега вече не може да се отърве от нея.

"Колело" е третата късометражна лента на турския режисьор Серхат Карааслан. Фират и баща му събират неща от боклука, за да оцелеят. Най-голямата мечта на Фират е да има колело. И един ден той го намира, макар и само с една гума. Въпреки че така му е изключително трудно да го кара, желанието на Фират е по-силно от всичко.

Българският филм на Кристина Николова "Вяра, любов и уиски" ще бъде прожектиран от 18 часа. В главните роли ще видите Ана Стояновска, Валери Йорданов, Явор Бахаров, Лидия Инджова. Сценарият е на Кристина Николова и Пол Далио.

Млада българка се отказва от приказния си живот в Америка и се връща у дома при своя страстен приятел Вал, който обаче има саморазрушителни навици. Когато съвсем неочаквано в България пристига годеникът ù Скот, тя трябва да избере между уреденото бъдеще, което той ù предлага и обречената любов с Вал.

 

Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на Община Велико Търново и София Филм Фест/Арт Фест, с подкрепата на програма МЕДИА Мундус на Европейския съюз и Националния филмов център. 

"София Филм Фест на път" във Велико Търново е част от проекта "Операция КИНО", който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2010 г. насам. Той включва прожекции в София, Бургас, Пловдив и Варна през март, както и в още над 10 градове в България през годината.

"Операция Кино" е общ проект на водещите фестивали на България (София), Турция (Истанбул), Румъния (Клуж) и Босна и Херцеговина (Сараево) и програмата МЕДИА Мундус, стремящ се към търсене на нова аудитория на Европейско и алтернативно на Холивуд кино.

Прожекциите на филмите ще бъдат в Голямата зала на Общината. Цената на билетите е 4 лева, с намаление за ученици, студенти и пенсионери - 2 лева.

 

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар