Вход | Регистрация

ВТУ обновява дистанционната си форма на обучение

ВТУ обновява дистанционната си форма на обучение
Снимка: Север.бг

Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" продължава проекта за развитие на електронните форми на дистанционно обучение във ВТУ. Той стартира през средата на октомври миналата година и ще продължи 2 години. Това заяви пред медии ръководителят на проекта доц. д-р Георги Тодоров.

Общата стойност, отпусната за изпълнение на проекта е 428 053 лв, финансирана от "Развитие на човешки ресурси".

Основната цел е да бъде постигнато разработване и внедряване на комплексна система – електронна платформа за дистанционно обучение във ВТУ, отговаряща за конкретните потребности на университета и съвременното състояние. 80 възрастни, сред които преподаватели и административен персонал от ВТУ, ще бъдат обучавани за работа с новата комплексна платформа. Ще се проведе и пилотно обучение по новите дисциплини, в което се очаква да участват над 150 студени, които ще преминат 30-часови учебни програми.

Старата система за дистанционно обучение, която е 10-годишна, вече е прекалено остаряла, поради бързите темпове на развитие на информационните технологии. Това е и основната причина за осъществяването на новия проект.

Два допълнителни курса ще бъдат проведени като добавка към сегашните предвидени курсове за дистанционно обучение, заяви доц. Георги Тодоров. Първият е 30-часов курс по електронно обучение на студенти от университета, а вторият 15-часов за мултимедийни технологии в образованието. Тези курсове ще се подготвят от експертна група с представители проф. Маргарита Тодорова, доц. Олег Асенов и доц. Георги Тодоров.

Доцент Асенов добави, че чрез работата по проекта се създава един иновативен образователен инструмент. Новото в него е активизирането и повишаването на ефективността на формата на обучение, чрез промяна в методиката чрез предложената платформа. Вече ще има възможност за обратна връзка на обучаемите и по-добра връзка между преподаватели и студенти.

С промените, които ще бъдат въведени, се предвижда стимулиране на младежите да използват новите методи на образователната система, тъй като тя е по-достъпна, удобно и с не по-малка ефективност от другите форми на обучение. "Като студент ще можете да се възползвате от това, че на вашия компютър ще може да видите много повече живи неща, много повече истински неща, отколкото просто да прочетете една електронна книга, която можете да си набавите с "Google”, заяви пред медиите доц. Асенов."

Проф. Тодорова добави, че се позволява най-много 30% от информацията по време на дистанционна форма да бъде предоставена в неелектронен вариант, но това не е задължително.

В момента изпитите в дистанционна форма на обучение са само за магистърски програми и се вземат на живо, но се предвижда и дистанционно провеждане на изпити за в бъдеще. Актуализираният начин за обучение е също така много удобен за хора в неравностойно положение.

<<Sever.bg във Facebook>>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар