Вход | Регистрация

ВТУ с проекти за 12 млн. лева

ВТУ с проекти за 12 млн. лева
Снимка: Север.бг

Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" работи по проекти за над 12 млн. лева. Голяма част от тях са спечелени по различни програми през 2012 г. и от предходни години и са на стойност над 6 млн. лв. Наред с тях, стартират и нови за сумата от 6 млн. лв. 

По ОП "Развитие на човешките ресурси” местната Алма матер работи по "Развитие на академичния състав на "Св. Св. Кирил и Методий" - Велико Търново чрез повишаване мотивацията на младите хора за научна работа". Той е по приоритетна ос "Подобряване качеството на образованието и обучението в съответствие с потребностите на пазара на труда за изграждане на икономика, основана на знанието” и е на стойност 373 560 лв., с продължителност от 18 месеца. Като специфични цели бяха подобряване условията на работа за докторанти, постдокторанти и млади учени, разширяване възможностите за кариерно им развитие, както и насърчаване мобилността и комуникацията между младите учени чрез организиране и провеждане на научни форуми и конференции.

Проектът "Студентски стипендии и награди” се съфинансира от Европейския Социален Фонд по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси”. В него ВТУ е партньор на МОМН, навлиза в третата си фаза. Първата двугодишна фаза, обхващаше учебните 2008-2009 и 2009-2010 години, втората – учебните 2010-2011 и 2011-2012 години. През тези два периода ВТУ е получил 2, 143 млн. лв. Броят на стипендиите беше разделен на квотен принцип по факултети и въз основа на класация по успех тези средства бяха изплатени на класиралите се студенти. В момента стартира третият период от проекта, в който бюджетът за ВТУ възлиза на над 600 000 лв.

Преди месец стартира реализацията на поредният спечелен проект, финансиран от Европейския социален фонд 2007-2013, по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси”. Проектът "Развитие на електронните форми на дистанционното обучение във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий” е на стойност 428 053 лева. Срокът за изпълнението му е 2 години.

Проектът цели да оптимизира процесите за провеждане на електронни форми на дистанционно обучение чрез разработване и внедряване на електронна платформа за дистанционно обучение във ВТУ.

Всеки момент ще стартира осъществяването на проекта "Студентски практики” по схемата "Ученически и студентски практики”, финансирана по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси” и съфинансирана от Европейския социален фонд. Целта на проекта е да даде възможност на около 2 000 наши студенти да се обучат в реална работна среда и да придобият трудов опит още по време на следването си. Бюджетът на този проект за ВТУ възлиза на близо 2, 046 млн. лв.

Спечеленият проект "Усъвършенстване на системите за управление във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" е на стойност 485 663 лв. Общата цел на проекта е да подобри качеството на образователните услуги, предоставяни от ВТУ посредством усъвършенстване на системите за управление и подобряване на присъщите дейности на Университета. Специфичните цели на проекта са подобряване организацията на работа в Университета, повишаване ефективността и проследимостта на информацията, гарантиране качеството на обслужването посредством разработване на Интегрирана управленска информационна система, изградена на модулен принцип.

По програма "Учене през цели живот", подпрограма Еразъм, дейност Интензивни програми ВТУ има спечелени три нови проекта.

Първата интензивна програма е озаглавена "Стандарти на всекидневието през Средновековието и Новото време”. Тя е за период от 3 години и има бюджет от 21 846 евро. Координатор е Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий”, а партньори са университети от още три държави. От България ни партнира Софийски ят университет "Св. Климент Охридски”, от Турция - Университет "Улудаг” в Бурса и Анкарският университет, от Полша - Университетът в Лодз и от Румъния - Университет "Овидиус” от Констнаца.

Основните цели на програмата са прилагане и разпространяване на академично ниво на различни подходи при разглеждането на проблеми от историята, антропологията и етнологията, въвеждане в обръщение на модерни интердисциплинарни теми, ориентирани към кръговрата на всекидневието в различните исторически епохи, жизнения стандарт и социалния статус на индивида и акцентиране върху иновативни подходи, интегриращи методология, характерна и за антропологията и етнологията,

Втората интензивна програма е назована "Книжовен език vs. субстандарт в общуването" (вербален и невербален аспект на комуникацията в естествена среда). Партньорите са СУ "Св. Климент Охридски" и университети от Испания, Полша и Румъния – университетите в Гранада, Краков и Букурещ.

Бюджетът му е 17 292.62 евро. Целта на програмата е студентите да осмислят и усвоят междукултурните различия при общуването на български език в устна форма на речта с оглед на различните комуникативни ситуации, в които ще бъдат поставени. Целевата група са студенти от направленията филология и журналистика, степен бакалавър и магистър.

Третата интензивна програма е "Спорт за туристическа анимация в морски курорт” и е тригодишна. Координатор е отново ВТУ, а партньорите са от Белгия (Брюксел и Кортрейк), Турция (Хатай) и Литва (Клайпеда). Одобрената сума е 23 510 евро.Целта на тази програма е судентите да придобият компетенции за водене на групи в туристическа спортна анимация и да се съчетаят спорта и туризма с образователните и социални ценности за постигане на равновесие между физическите и социалните дейности на туристите в курортите.

По програма Еразъм за академична мобилност (студентска, преподавателска, непреподавателска и практики) тази година ВТУ разполага с 544 828 евро.

Към Фонд Научни изследвания имаме одобрени два нови проекта.

Проектът "Център за геоархеология и прогнозно археологическо моделиране GEOARCHCE) във ВТУ” се реализира от две партниращи организации, Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий” (ВТУ), представляван от катедра "Археология” и катедра "География”, и Националния археологически институт с музей-БАН (НАИМ-БАН). Стойността на проекта е 400 000 лева, неговата продължителност е 2 години.

Идеята е създаване на нова интердисциплинарна магистърска програма "Геоархеология и прогнозно археологическо моделиране” във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий”, а обучението ще бъде провеждано на български и английски език. Ще се създаде и Център по геоархеология и прогнозно археологическо моделиране (GEOARCHCE) във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий”, като единствен по рода си у нас и в Балканския регион образователен и научноизследователски център за ГИС-приложенията в археологията.

Вторият проект към Фонд Научни изследвания е озаглавен "Телевизията в България 1954 – 2014 г. Програми – Журналистика – Регулация – Нови медии” и е на стойност 160 000 лв.

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар