Вход | Регистрация

Великотърновци пият най-чистата вода

Това показва анализ на Регионалната здравна инспекция

Великотърновци пият най-чистата вода
Снимка: Север.бг

"Великотърновци пият най-чистата вода". Това съобщи началникът на отдел "ЗК" и отдел "КНОС" към Регионалната здравна инспекция д-р Евгения Недева. Потърсихме я за коментар по повод статия, публикувана вчера във вестник "24 часа", в която се казва: "В 10 области на страната питейните води са замърсени с нитрати, като здравните норми се превишават от 2 до 5 пъти. Това замърсяване е характерно за области, където се ползват плитки подземни водоизточници и се развива земеделие. Най-тежък бил проблемът в Ямболско, Шумен, Русе и Велико Търново".

Анализът на водните ресурси на страната, на който се позовава националният ежедневник, е направен по поръчка на екоминистерството.

Като експерт по темата д-р Недева предостави резултатите от проведения мониторинг на питейно-битовите води от водопроводната мрежа на населените места през 2010 г. в област Велико Търново. Според тях питейната вода отговаря на изискванията на българското законодателство и на препоръчителната стойност на СЗО за микробиологична безопасност. За седма поредна година този показател е под 2% при препоръчителна стойност на СЗО - до 5%.

През миналата година в РЗИ са взети 477 проби, на които са извършени 5027 изследвания по химични и органолептични показатели. От тях 4940 (98,3%) отговарят на изискванията на Наредба 9 на МЗ, МРРБ и МОСВ за качеството на водата, предназначена за питейно-битови нужди. Само 1,7% е относителният дял на несъответствие, в това число нитрати, цвят, мътност и други индикаторни показатели.

Относно замърсяването на питейните води с нитрати д-р Недева дебело подчерта, че това в много голяма степен зависи от начина на обработване на почвата и засадените култури с химически торове в трите зони на водохващане, което няма как да не повлияе на подземните води, а оттам по мрежата и на хората. 

За съжаление на този етап няма стриктна процедура, която да задължи този, който ползва земята около водоизточника да спре със замърсяването, заяви още Недева и допълни, че има населени места само с един водоизточник, който по обясними причини няма как да бъде спрян.

Вода, замърсена с нитрати (над 50мг/л) през последната година са пили 15 544 души ( 5,64% от населението) от 22 селища в областта. 8 122 души (2,95% от населението), живеещи в 15 селища в областта получават вода от 11 зони, застрашени от замърсяване с нитрати (между 35 и 50 мг/л).

Анализът е установил две села от областта - Каранци и Горско Ново село, в които съдържанието на нитрати във водата е над 100 мг/л.

В началото на 2011 г. до кметовете и общопрактикуващите лекари в селищата, получаващи питейна вода с повишено съдържание на нитрати, са изпратени писма, с които хората са информирани за здравния риск от консумацията на такава вода.

За питейните води в областта с установени трайни отклонения е уведомена Басейнова дирекция за управление на водите - Дунавски район. Това е институцията, която е длъжна да осигурява контрола на поясите около вододайните зони и да предприема мерки за отстраняване на несъответствията спрямо Европейските директиви и Наредба 9.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар