Вход | Регистрация

По-строги наказания за домашния насилник искат от НПО

Темата бе дискутирана на среща във Велико Търново

По-строги наказания за домашния насилник искат от НПО
Снимка: Север.бг

До 1/3 по-високи наказания и държавни обвинения за извършено престъпление при домашно насилие, предлага да се въведе в  законодателството управителят на Фондация "Български център за Джендър изследвания" и председател на Алианса за защита от домашното насилие в България Геновева Тишева. Аргументът й бе, че пострадалият е "удобен" на извършителя във всеки един момент, затова наказанието трябва да е по-строго.

Тишева се срещна с представители на фондацията във Велико Търново - адвокатите Стефан Манахов и Людмила Николова. Само един представител на институция - районен съдия Милена Алексиева, уважи поканата да участва в дискусията.

Повод за насрочената среща бе желанието от страна на фондацията да сформира мултидисциплинарен екип за оценка на риска и условия за защита на лицата от домашно насилие в региона, като за целта се използва вече създаденият от две години център за юридическа и психологическа подкрепа.

Първоначално фондацията отваря офис в Горна Оряховица през 2006 г., но от две години приемната е преместена във Велико Търново, на втория етаж в сградата на Профсъюзния дом, стая 213.

"За тези две години през офиса на фондацията във Велико Търново са преминали около 20 жени, пострадали от домашно насилие. Желанието ни да се сформира мултидисциплинарен екип на експертно ниво от всички институции с отношение по проблема - община, полиция, съд, прокуратура, е продиктувано от факта, че именно липсата на оценка на риска, само преди месеци, доведе до смъртта на едно дете, причинена от баща му, след което самият той се обеси.", коментира целта на срещата адвокат Манахов и обясни, че консултациите от юрист и психолог са безплатни и такива ще останат.

В два от случаите на тормоз, със съдействието на фондацията, жените са получили развод. Представителите на фондацията ще настояват домашното насилие да се криминализира и наказанията да станат по-строги, тъй като в момента мерките в закона предвиждат само предупреждение към насилника. Освен това в норматива е заложена работа на психолози и с него.

Офисът, който се ползва от БЦДИ за консултации, да бъде развит и като приемна на Алианса, е идеята на Геновева Тишева, която е подкрепена от Областната управа.

"Алианса пожела да дари малка сума за офиса във Велико Търново, без тук да има членство. Със сумата ще се подпомогне юридическата и психологическа помощ за жертвите на насилие в дома до края на тази година.", обясни Тишева.

Тя бе на мнение, че в областния град трябва да бъде изградено специално защитено жилище с 12 - 15 места, което да предлага сигурност и защита на жертвите от тормоза. "Топката" за решението на този въпрос е в ръцете на Община Велико Търново, която ще трябва да реши как точно да реализира идеята.

"Ние не можем да изземем дейности, но можем да подпомагаме такива", каза Тишева. Тя предложи да бъде проведен семинар за обучение на съдии и адвокати по темата "Оценка на риска при домашно насилие", защото това е "слабо звено" в работата в тази насока.

По данни на организацията 97% от жертвите на домашния тормоз са жени, около 3% - деца и по-малко от процент - мъже.
_______________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар