Вход | Регистрация

Царствен Търновград почете светеца Димитър Солунски

Преди 827 години в старата българска столица на днешния 26 октомври е обявено въстанието на Асен и Петър и създаването на Втората българска държава

Царствен Търновград почете светеца Димитър Солунски
Снимка: Север.бг

827 години от обявяването на въстанието на Асен и Петър и създаването на Втората българска държава бяха отбелязани на днешния 26 октомври във Велико Търново. Тържеството за празника на св. Димитър започна със света литургия в църквата "Успение Богородично". Продължи с тържествено шествие по Владишкия мост в старата столица. Там свещеноиконом Славчо Иванов освети обновеното съоръжение и процесията продължи до църквата "Св. Димитър" в кв. "Асенов", в която преди 827 години Асеневци обявяват въстанието си, а по-късно братята Асен и Петър са коронясани за български царе.

Тържественото честване започна с изпълнения на църковнославянски песнопения на квартет "Ортодокс". Бе прочетено и стихотворение на покойния великотърновски поет Радко Радков, посветено на св. Димитър и царствения Търновград.

"През 1185 година свети Димитър остави град Солун и дойде да даде своя благодат за Търновград. При освещаването на този храм се надигна и онази мощна борба и след две години достигна до мирния договор, с който бе възстановена българската държава. Неин цар стана Петър и това не беше нова държава, а продължение на Първото българско царство. Ценим това, което ни е оставила историята и това е фактът, че сме тук.", каза в словото си Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей /РИМ/.

Последва благодарствен молебен по повод годишнината от основаването на Търновската архиепископия, отслужен от свещоноиконом Славчо Иванов.

След това той покани миряните да влязат в църквата и да запалят свещ за здраве. В нея те можеха да видят изложени пет икони от фонда на Регионалния исторически музей. Три от тях са на св. Димитър, на Св. Богородица и Исус Христос. Те са от 19 век. По традиция всяка година на Димитровден се прави изложба в храма, поясни Диана Тотева, гл. уредник в отдел "Християнско изкуство" при РИМ Велико Търново. И допълни, че целта е двуяка, един път да се акцентира на празника и второ, чисто естетически да се обогати интериорът в храма. Светията е изобразен в два иконографски варианта - единият - до пояс, във военен костюм като мъченик, с кръст в ръка и вторият, най-популярнен - с копие на кон, което пронизва антихриста.

Празникът на всички именници днес и на строителите честити и кметът на Велико Търново Даниел Панов. "Всички да са здрави и да имат благоденствие в техните семейства. Нека този празник да се празнува от всички и да се събират около празничната трапеза.", поздрави Панов, чийто син, баща и дядо се казват Димитър.

След молебена последва ритуално освещаване на рибния кубран за здраве, който бе раздаден на миряните. Празникът завърши с народни танци на творчески колективи.

 

Фотогалерия от тържеството може да видите ТУК

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар