Купа на България по хандбал е в Търново!

Честито на етърки!

ХК "Етър 64"

С купон "поляха" снощи рекордната 11-а Купа на България хандбалистките на "Етър-64" - Велико Търново.

Престижната титла идва в старата столица при жените.

Възпитаничките на Йонка Генчева биха с 29:26 "Бъки” във финалния мач, игран на негов терен, като при това го надиграха по най-категоричен начин.

Великотърновки започнаха в състав: Д. Николова, Зорн. Стефанова, Зоя Стефанова, Д. Коцева, Ст. Димитрова, М. Дончева и Д. Кръстева, като до края влязоха още М. Павлова и Д. Събева. Мачът започна много добре за етърки, с минимум грешки в играта. Гол за гол се играеше само в началото, когато търновки поведоха с 0:1, "Бъки” изравни, после стана 1:2 и отново 2:2 в 6-ата минута.

След това преднината на "Етър-64” започна да расте. В 14-ата минута бе вече 3:6, домакините намалиха до 6:8, но до края на полувремено великотърновки вкараха своите положения и го взеха с 10:15. Те направиха много силен мач от тактическа гледна точка, със спазване на дисциплината. Само в началото на втората част габровки се върнаха в мача, като намалиха до 15:16 в 36-ата минута.

После до 44-ата минута резултатът се движеше с гол-два преднина, но "Етър-64” дръпна с 18:21 и нещата се успокоиха. "Болярките” уверено поддържаха разлика от 4-5 гола, която в 51-ата минута стигна до 20:26. Домакинският щурм в последните минути успя само да намали крайния резултат до 26:29.

Най-резултатна в мача бе Станислава Димитрова, "нанизала" 13 попадения.

След двубоя етърки получиха златните медали и красивата Купа на България, като взеха и две от трите индивидуални отличия. Деси Николова бе обявена за най-добър вратар, а Станислава Димитрова – за най-полезен състезател. Това е и рекордната 11-а Купа на България, при това отличията на великотърновския клуб са спечелени само за последните 17 години.

"Мога да поздравя целия отбор, изнесе силен мач. Домакините бяха с нагласа да вземат купата, но нямаха шанс да се доближат до нея. Играхме много правилно тактически, с максимално спазване на дисциплината”, коментира президентът на клуба Атанас Атанасов.

"В състава ни ги нямаше 5 основни състезателки от миналия сезон, когато не можахме да вземем купата – Гери Александрова, Соня Богданова, Алекс Бурнева, Шир Вакрат и Деница Иванова, но сега успяхме. Стъпихме здраво в защита и благодарение на опита на Зоя Стефанова, Даниела Коцева и Деси Николова и отличното включване на Станислава Димитрова, Зорница Стефанова, Десислава Кръстева, Маги Дончева, Мирела Павлова и Дария Събева спечелихме.

Всички играха много силно, отлична оценка за всички! Работихме здраво, играхме контроли с мъжете от Г. Оряховица, за което им благодаря, докато "Бъки” имат осем състезателки в националните отбори, които имат възможност за силни мачове, но ние доказахме, че сме отбор!”, заяви щастливата от успеха и треньорката Йонка Генчева.