Вход | Регистрация

В ход са нови археологически разкопки на Трапезица

В ход са нови археологически разкопки на Трапезица
Снимка: Север.бг

Масивна варовикова колона от конструкцията на църква номер 3, или по-близко стоящата до нея църква номер 4 откри при разкопките на Трапезица тази година великотърновският археолог Мирко Робов.

Пространството около колоната ще бъде разчистено, за да може тя да се завърти.

"Ако открием надпис върху нея, наистина ще бъде едно изключително събитие, тъй като надписите са рядко нещо. Въпрос на ден-два е да я завъртим и да разгледаме много внимателно нейната повърхност”, коментира Робов.

Мирко Робов поднови проучването на хълма след двугодишно прекъсване. Тази година благодарение на кмета на Община Велико Търново, бе осигурено целево финансиране в размер на 15 000 лева.

Археологът споделя, че след това прекъсване заварил сектора като джунгла, с голяма растителност, с която екипът на разкопките се бори от десет дни. За да пести от средствата, той изкоренява растителността заедно с още един работник. Техниката, с която са оборудвани през горещите летни дни, е осигурена от бизнесмени, както и с целево подпомагане от бившия кмет Румен Рашев.

През това лято екипът му проучва представителна сграда с дължина около 25 метра. Интересна в този обект е портата със сводово покритие, която е красиво стенописана отвътре. Вътрешните стени на вратата са оформени с керамопластични елементи, кръгли зелени панички и четирилистници.

"Плочникова настилка отвежда към тази сграда. Тя е била свързана и с външната галерия на църквата. Това подчертава нейния представителен характер. Това ще бъде игуменарницата или трапезарията на манастира, или двете заедно. При всички случаи това е най-важната постройка в комплекса”, коментира Мирко Робов. Тя предстои да бъде разкрита през следващия месец или два.

Манастир, който се намира западно от църква номер 3, е друг обект, който изследват археолозите този сезон. При другия манастир, при църква номер 8, е установен голям гроб, намиращ се в преддверието на игуменарницата.

"Погребаните там са безразборно нахвърлени – това е представителна извадка на населението на Трапезица. Най-вероятно тези индивиди са намерили своята смърт при голямата чумна епидемия в средата на XIV век. От тази гледна точка, по-вероятното място, където са се съхранявали мощите на свети Иван Рилски, трябва да се окаже манастирът при църква номер 3”, смята археологът.

<< Sever.bg във Facebook >>



Източник: Радио Велико Търново
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар