Вижте най-добрите виртуални музеи в света
В Международния ден на музеите Sever.bg ще ви покаже как да се запознаете съвсем отблизо с някои от най-големите и интересни музеи в света без да ставате от стола. Виртуалната ни разходка включва Националния природонауен музей на САЩ, Лувъра, Музея на Ватикана, F-MU.S.EU.M (в който има българско и по-специално - великотърновско участие) и мащабният проект на Google за изкуство.
Виртуалните музеи и изложби са в основата на бъдещето развитие на културните институции и ще стават все по-масова практика, защото не само разширяват достъпа на хората до постиженията на науката и културата, но и разширяват образователните възможности на институциите.
Националният природонаучен музей на САЩ
Институцията често е наричана "Смитсонов природонаучен музей", тъй като е под опеката на Смитосновия институт. Музеят представлява комплекс от 19 по-малки музеи и изследователски центрове. Предвид, че се намира във Вашингтон, посещението му изобщо не е лесно, макар и да работи без прекъсване 364 дни в година.
Уеб екипът на музея не само, че е създал изключително удобен сайт, но е изградил и една от най-добрите виртуални разходки. Потребителите могат да влизат в 3D модели на всяка стая, да се възползват от вируталния гид или пък да си избират конкретно място от картата.
Изисква се доста добра интернет връзка и flash плейър. Удоволствието и обогатяването от виртуалната разходка обаче е гарантирано.
Може би най-известният музей в света и съвсем не случайно. Уеб екипът на Лувъра е направил всичко, за да може сайта да отговори по най-добрия начин на високия престиж на институцията и да го допълни.
Интуитивният дизайн помага на хората да се ориентират сравнително бързо и лесно сред огромната база данни и полезна информация.
Виртуалният Лувър също предлага възможност да се разходите из 3D панорамен модел на музея и да разгледате експозициите. За разлика от Смитсоновия природонаучен музей, тук може с клик върху всеки експонат веднага да получите дейтална информация за него.
За съжаление 3D разходката включва само египетската част, останките от крепостта под музея и Галерия "Аполон". За сметка на това обаче в сайта има и възможност за обикновени панорамни разходки из доста от стаите в двореца.
Въпреки традиционната закостенялост на църквата, управата на Музея на Ватикана се е съгласила към сайта да бъде изградена и виртуална разходка. А това е безценно, предвид богатствата на музея.
Особено впечатляваща е 3D възстановката на "Систинската капела". Детайлността на използваните изображения наистина ви пренася там и дори не е нужно да чакате 4 часа на опашка, за да влезете.
С други думи това е проект на ЕС за създаване на единен Европейски музей, който да съществува онлайн и да включва обща експозиция от най-интересните музеи в цяла Европа.
В него има и сериозно българско участие - Регионалния исторически музей - Велико Търново, Регионалния исторически музей "Академик Йордан Иванов" - Кюстендил, Регионалния исторически музей - Русе, Регионалния исторически музей - Враца, Археологическия резерват "Абритос" - Разград, Мзуея на Добрич, Регионалния исторически музей - Търговище и Националния исторически музей в София.
Виртуалният музей предлага много лесна категоризация на експонатите, като любопитното е, че всеки обект разполага с 360 градусова панорама.
За финал ви предлагаме да отделите време и на арт проекта на Google. Той представлява онлайн платформа, в която са представени снимки с висока резолюция на повече от 32 000 експонати от 46 различни музеи.
Освен това имате възможност и да се разходите из 3D модели на музеите. Ето и един добър пример с галерия "Тейт Модърн" в Лондон.
Още едно великолепно място за виртуална разходка е и Кралския дворец в Амстердам.
С това виртуаланта ни разходка приключва. Съветваме ви да си запазите статията и да си направите една вълнуваща световна обиколка.
Днес обаче, в Деня на музеите, няма да е зле да отделите време и да се разходите навън. Защото реалният досег с историята, природата и изкуството си остава неповторим.
_______________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: Север.бг