Вход | Регистрация

Сурвакници от страната в габровска изложба

Сурвакници от страната в габровска изложба
Снимка: Булфото

 Авторската изложба  "Сурвакници" на Рени Желева е открита в Регионалния исторически музей - Габрово. Тя представя сурвакници от 7-те фолклорни области на България - Тракийска, Странджанска, Шопска, Родопска, Пиринска, Добруджанска, Северняшка.

Всички сурвачки са направени от дрянов клон, като изборът е на по-кичести и с повече пъпки дрянови пръчки, което е символ на спорна и плодородна година. Освен на здраве и дълголетие, дрянът е смятан и за дяволско дърво, от което бягат всички зли сили.

при украсата на сурвакниците са изплзвани пуканки, сушени плодове (сливи, ябълки, круши), сребърни, златни парички с различна големина, сушени люти чушки, чесън, лук, боб, царевица, житни класове и много вълнени конци в различен цвят. Сушените плодове са за плодородие и берекет, монетите - за богатство. За пуканките се вярва, че ще "помогнат да пукат и пращят хамбарите от зърно”, а чесънът и лютите чушки че прогонват лошото.

Колорит на дряновата пръчка придават и използваните в украсата вълнени конци с различна дебелина. Някои от тях са боядисани с естествени багрила, което внася допълнителна автентичност на изработените сурвакници. Основно е използван червен цвят, за който се смята, че е носител на главна апотропейна сила /талисман, амулет, предпазващ от беди/ в българската народна култура.

Всяка година сурвакарите /задължително са само момчета!/ сами изработват сурвакницата, като, според обичая, не може с нея да сурвакат два пъти.

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



габрово днес
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар