Вход | Регистрация

Откриват паметник в чест на загиналите край с. Гривица

Ремонтно-възстановителните дейности са дело на Военноисторическите музеи

Откриват паметник в чест на загиналите край с. Гривица
Снимка: Булфото

Обновеният паметник на загиналите в боевете край Гривица през 1877 г. румънски войници и офицери ще бъде тържествено открит на 23 май /сряда/ от 11:00 часа в Парка на Дружбата в селото.

По време на Третия щурм за освобождението на Плевен - 11септември 1877 г., на младата тогава румънска армия се пада труден жребий – източния участък, на 3 км северозападно от с. Гривица. В кръвопролитните сражения за овладяване на турските редути "Абдул Керим табия и "Баш табия” румънската армия, въпреки липсата на боен опит, показа неподозирано добра подготовка и висок боен дух.

В боевете тя дава много жертви - убити са 15 офицери и 1333 войници, ранени са 41 офицери и 1176 войници или общо 2565 синове на румънския народ. От този ден долината пред укрепленията носи името – "Валя лакримий” – Долината на сълзите, а в паметта на българския народ остава подвигът на капитан Валтер Мъръчиняну, майор Георги Шонцу, на командира на 2-ри егерски полк майор Кандиану-Попеску, който с горещи слова и личен пример повежда войните в атака, героизмът на редник Григоре Йон, сержант Стан Георге и капрал Ника Василе, всичките от 2-ри батальон на егерски полк, пленили турско бойно знаме.

Първоначално паметникът е издигнат на самото бойно поле, пред източния ров на редут "Баш табия”, на 2,5 км. северозападно от с.Гривица. Когато през 1958 година се създава Паркът на дружбата, паметникът е преместен на сегашното място и е единственият в района румънски архитектурно-скулптурен паметник.

На източната страна на паметника има текст на румънски език, който гласи: "Който се бори храбро, името му остава безсмъртно”. През 1963 г. на западната страна е поставен бронзов релеф с лика на румънския старши-сержант Георги Цинтила, участвал в боевете и убит край село Гривица на 5 септември 1877 г.

От създаването си паметникът не е ремонтиран и по него личаха следите на времето, съобщават от Дирекция "Военно-исторически музеи” - Плевен. От институцията са предприели цялостното реновиране на паметника като част от програмата за обновяване на всички паметници, намиращи се в плевенския регион. Финансирането на ремонтно-възстановителните дейности се поема изцяло от Военноисторическите музеи.
_____________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Източник: Север.бг
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар