Вход | Регистрация

208 хил. тона спестени боклуци на атмосферата

Данните са на специалисти от газоразпределително дружество

208 хил. тона спестени боклуци на атмосферата
Getty Images

Над 208 хиляди тона вредни и парникови емисии по-малко са замърсили атмосферата през първите шест месеца на 2013 г.

Близо 11 хиляди тона по-малко са вредните газове и праховите частици, а 197 хиляди тона по-малко е въглеродният диоксид – най-разпространеният парников газ. Това се дължи на замяната на твърди и течни горива с по-екологичното, енергоефективно и евтино синьо гориво, според данни от Овергаз.

Потребителите й са икономисали най-много емисии на атмосферата – над 61 хиляди тона. Следват ги газифицираните жители и индустрията в София, Банкя и Божурище – близо 60 хиляди тона, Северна България – над 52 хиляди тона, в Западна – близо 23, и в Южна България – над 13 хиляди тона. Най-осезаема промяна в качеството на въздуха има в районите, където домакинствата замениха нафтата, дървата и въглищата със синьото гориво и индустрията премина на природен газ.

По този начин клиентите на газоразпределителното дружество имат възможността да се възползват от предимствата на синьото гориво, като междувременно допринасят за по-чистия въздух. От 2000 година до момента газификацията, извършена от дружеството, е спестила близо 4 милиона тона емисии на атмосферата – въглероден оксид и диоксид, серни и азотни оксиди, летливи вещества и прах, твърдят от газоразпределителната компания.

Замяната на електрическата енергия с природен газ в 30% от домакинствата в страната би намалила нивото на емисиите във въздуха с над 360 хиляди тона годишно*, смятат експертите. Използването на синьото гориво намалява многократно вредните за здравето на хората и климат емисии на парникови газове, серен диоксид, азотни окиси и прах.

Поради това природният газ се разглежда като горивото на прехода към нисковъглеродна икономика и енергетика.

* Емисиите са изчислени при 40% дял на въглищната енергия в микса.

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар