Вход | Регистрация

Една изложба, а три откривания

Тя е на студентите от Факултета по изобразително изкуство във ВТУ, които се представят с тактилна експозиция

Една изложба, а три откривания

Трима млади творци се представят в общ проект в изложбени зали "Р. Михайлов" във Велико Търново. Интересното при ”Осезаемото-осезаващият” е, че експозицията ще бъде открита три пъти.

Първото откриване бе вчера. Тогава със свой проект  се представи Деян Боев.

Неговата тактилната инсталация носи името "Емоционална граница". Тя цели да представи комуникацията между хората, чрез провокиране на осезателните органи и минаване отвъд визуалните средства, с които си служи изкуството. Акцентира се върху наложената дистанция, границите и фалшивия етикет. Инсталацията представлява пространствен обект, изработен от два материала. Единият е стреч фолио покриващо дунапрен. Чрез докосване на повърхността, покрита с найлон, тактилния експериментатор е възпрепятстван пряко да осезае мекотата. Търси се абстрактно представяне на ежедневни ситуации, пречупени през тактилния опит.

"Тази инсталация е емоционална граница. Акцентира се върху отношенията, които има между нас ежедневно и вербално, и как чрез допира можем да намерим тази граница или точката на контакт", поясни Деян.

1259698

Вторият проект е на Димитър Терзиев или "Тактилен лабиринт".  Той ще бъде открит на 25 април, от 17.30 часа.

"Аз разсъждавам върху чувството за дезориентация. Участниците ще се лутат в една малко и тясно пространство, за да достигнат финалната точка. Акцентира се върху хаоса, който често обърква нашите мисли и чувства", "отваря" малко завесата Димитър.

1259708

Третият проект е на Деница Милушева. Тя се представя с "Карта на тактилните забележителности в Порто". Целта е да се изработи туристически гид с тактилни забележителности. Нейната творба ще бъде открита на 29 април, от 17.30 часа.

"Това са малки почти незабележими места, но интересно със своята естествена форма. Не се променят нещата, които открива, а само добавя малък релефен знак. Всеки град има своите малки места, които не са свързани с исторически събития, но преразгледани чрез концепцията за тактилно усещане, стават забележителност. Това са местата, които може да не са красиви визуално, но при допир, носят ново послание със своя релеф  и структура", посочва във визитката си и Деница.

1259702

Тримата млади автори са студенти във Факултет по изобразителни изкуства на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Куратор на изложбата им е Атанас Тотляков, техен преподавател.

Проектът "Точка на контакт" е инсталация, който има за цел да се постигне въздействие върху публиката, чрез използването на визуални и тактилни /изкуство чрез допир, сетивно/ средства.

Проектът е продължение на реализирания през 2011 година международен проект "TOUCH”, финансиран от Европейката културна фондация (European Cultural Foundation), в който Тотляков има позиция като автор на концепцията и реализира серия от арт събития и произведения.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Gaudenz B. Ruf.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар