Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

"Да научим повече": В Световния ден за борба с туберкулозата

"Да научим повече": В Световния ден за борба с туберкулозата

"Тъй е тежко, зловещо, печално -

задушават се морни гърди

и навън на кола погребална

сякаш жълтия призрак седи..."

Из "Жълтата гостенка" Хр. Смирненски

От 1996 г. с решение на Световната здравна организация 24 март се отбелязва като Световен ден за борба с туберкулозата. На тази дата, преди 131 години Робърт Кох открива туберкулозния бактерий, наречен на негово име - бактерий на Кох. За това откритие през 1905 г. той получава Нобелова награда за физиология и медицина.

В България през последните години се наблюдава тенденция за бавно намаляване на заболяемостта от туберкулоза.

Туберкулозата е една от най-разпространените инфекциозни болести. Според някои тя съществува откакто има човечество. Изписани са хиляди нещастни текстове за нея, изплакани са безброй сълзи заради нея, отишли са си милиони хора от нея.

В различните периоди се забелязва ту увеличаване, ту намаляване броя на заболелите, но така или иначе туберкулозата си върлува сред населението на Земята. XX век безспорно е пикът на заболеваемостта, особено след Втората световна война.

Всеки болен от туберкулоза е източник на заразата. При кашляне той или тя отхрачва частички с бактериите, които причиняват болестта. Тези микроорганизми са устойчиви във външна среда и се запазват дълго време жизнени в нея.

В жилищни помещения, върху различни предмети, легла, книги, бельо, прах и в какво ли още не, бактериите запазват инфекциозните си свойства над 3 месеца. В мляко пък издържат от 7 до 15 дни. Много опасни са туберкулозно болните, които контактуват с много хора.

Бактериите могат да проникнат по няколко пътя: през дихателните органи, през храносмилателната система, чрез замърсена храна и през кожата. Най-честото заразяване е чрез дихателните органи и затова в повечето случаи туберкулозата засяга белите дробове.

Рискови фактори предразполагащи към заболяване от туберкулоза:

1. Непосредствен контакт с болен.

2. Съпътстващи заболявания - диабет, язва, алергични заболявания, хронични неспецифични заболявания на белите дробове, заразяване с вируса на СПИН.

3. Липса на ваксинация срещу туберкулоза или необичайно силна реакция при тестване.

4. Силно намалени съпротивителни възможности на организма - прекарани тежки инфекции, непълноценно хранене и дефицит на белтъци.

5. Нехигиенични условия на труд и бит, преумора, психическа травма.

Туберкулозата е лечима когато е открита навреме. Ако се закъснее не само води до риск от заразяване на здрави хора, но и до усложнения и удължаване срокът на лечение. Лечението задължително трябва да се извършва в болница. Най-краткият срок за лекуване на болен е около 6 месеца.

Признаци на туберкулозата:

1. Кашлица

2. Храчки

3. Температура

4. Изпотяване - предимно през нощта и обилно

5. Болки в гръдния кош

6. Липса на апетит и загуба на тегло

7. Отпадналост и безсилие, които продължават с месеци.

8. Задух.

За профилактика и защита от туберкулоза се поставя ваксина. Имунитетът след нея е нетраен и не е до живот. Това е т. нар. имунизация Манту. Тя се поставя на новородени, след което се повтаря на 7, 11 и 17 години.


Световният ден за борба с туберкулозата се отбелязва с различни инициативи в цялата страна. През тази година денят се провежда под мотото: "Призвани сме да победим туберкулозата - за нас и нашите деца!". По повод Световния ден за борба с туберкулозата в редица лечебни заведения в страната вече започнаха проявите по повод "Дните на Отворените врати".

През този период се извършват безплатни прегледи за туберкулоза на всички желаещи. Данните показват, че по време на проведените през 2009, 2010, 2011 и 2012 г. дни на "Отворените врати" са прегледани общо 41 175 лица. Открити са общо 692 лица с туберкулоза и 2 199 лица с латентна туберкулозна инфекция. Всички те са своевременно насочени за лечение и профилактика.

Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар