Ловеч 20°C

Футболен ас стана №1

Безапелационен победител в тазгодишната анкета очаквано стана полузащитникът на ПФК „Литекс” и националния отбор Георги Миланов

Община Ловеч

Георги Миланов стана спортист №1 на Ловеч за 2012 година. На тържествена церемония в града на люляците бяха обявени резултатите от традиционната анкета на местните журналисти и бе връчена ежегодната персонална награда на Общината.

Безапелационен победител в тазгодишната анкета очаквано стана полузащитникът на ПФК "Литекс” и националния отбор Георги Миланов.

През  2012-та той изигра 34 мача в първенството и турнира за Купата на България, вкара 14 гола и направи 10 асистенции. Само през есенния полусезон записа 18 официални мача, с 10 гола и 7 асистенции. Голмайстор на отбора през есенния полусезон и лидер в класирането за асистенции.

Преди две седмици бе избран по възможно най-убедителния начин за Футболист № 1 на България, като се превърна в най-младият победител в традиционната анкета за футболист на годината.

По–рано през годината, в края на май, той заслужи и приза за "Най-добър млад играч на шампионата”, определен чрез вота на неговите колеги в "А” група.

Победителят получи красива статуетка "Олимпийски надежди”, изработена от скулптора Спас Дочев, картина, почетна грамота и парична награда от 200 лв.  Настоящият №1 Георги Миланов обяви, че ще дари парите за благотворителна кауза – в помощ на болни деца.

Наред с победителят бяха определени и останалите в ТОП 10 на ловешкия спорт за изминалата година. В нея намериха място представители на 8 вида спорт. По азбучен ред това са Виктор Симеонов – хандбал, голмайстор №2 в българското първенство, Димитър Христов - ориентиране, млад талант, който в актива си за 2012-та има  спечелени 10 призови места в състезания от държавния спортен календар, Илия Миланов - футбол, който записа 31 мача във всички надпревари през 2012-та, Мирослав Александров – Мария Георгиева - акробатичен рокендрол, през миналата година те спечелиха безапелационно държавния шампионат.

До тях са и имената на Николай Бодуров - футбол, един от най-добрите български защитници и записа 32 мача във всички надпревари, Росиян Дермански – борба, през 2012-та стана републикански вицешампион за кадети в категория до 63 кг. и се класира трети на отборния шампионат, Тодор Тотев – мотокрос, Христо Александров – карате и Цветан Минев – авиомоделизъм

Наред с Георги Миланов най-много овации обра старши-треньорът на ПФК "Литекс” Христо Стоичков, предизвикал фурор с емоционалното си изказване. Наградите връчиха председателят на общинския съвет Корнелия Маринова, заместник-кметовете на община Ловеч Пламен Петков и Ертан Хасан и секретарят на ловешкото дружество на СБЖ Гинка Цанкова.

Призът за най-перспективен млад състезател бе връчен  на бореца-свободняк Милен Янков. Той е ученик в СОУ "Панайот Пипков”, тренира свободна борба в БК "Ловеч” при познатия на всички треньор Васил Тодоров. През м.г. спечели шампионската титла в категория до 46 кг. на националния шампионат за кадети. Наред с това записа две трети места – на републиканското лятно първенство и на силен  международен турнир в Гърция.

На ветерана Небойша Йеленкович пък бе връчен медал "за особени заслуги и дългогодишна вярна служба на клуба”.

Традиционната анкета на ловешките журналисти води началото си от 1994 г. През 2005 г. община Ловеч също засвидетелства съпричастност към каузата и учреди ежегодна персонална награда "Спортист на годината”.

________________________________________________________________________________