Вход | Регистрация

В Драганово отпразнуваха празник на градинаря

Селото се сдоби и с Паметник на градинарите

За традиционния празник на градинаря в Драганово бяха приготвили 160 литра градинарска чорба. За трета година драгановските градинари с гордост показаха в центъра на селото произведената от тях земеделска продукция.

1047491 1047488 1047482

Пъстрите щандове с плодове и зеленчуци разгледаха и гостите от унгарския град Фелшьожолца, които взеха участие в празника със свой щанд и почерпиха драгановчани с прочутото токайско вино и малки гевречета, наречени переци.

Майстор на градинарската чорба бе Пепа Монина. За приготвянето на 160-литровия казан са й били необходими 3,5 часа. "В чорбата има всичко, което има и в градината. Когато всички зеленчуци придадат своя вкус, тогава тя става апетитна и ароматна", сподели майсторката.

1047501

Не липсваше и фолклорна програма, в която взеха участие самодейци от Драганово и гости от Горна Оряховица и Янтра. По традиция в центъра на селото се изви хоро, на което най-активни бяха децата.

1047498 1047500 1047489

Акцент в тазгодишното издание на празника бе откриването на Паметник на градинарите. Откриването на паметника бе заснето от екип на телевизията в унгарския град. Освещаването на паметника извърши тец Димитър. Поднесени бяха венци и цветя от кметството и НЧ "Съединение-1888” в Драганово, от кметството в гр. Фелшожьолца, от името на кмета на Общината инж. Добромир Добрев, от Общинския съвет, обществени организации и граждани.

1047492 1047494 1047496

 

Паметникът на градинарите е изработен от скулпторът Ангел Ангелов от Велико Търново. Композицията съчетава земеделските сечива - рало, мотика, и садило и птица, кацнала върху тях. Инструментите се свързват със същността на земеделската работа, а птицата символизира миграцията на драгановските градинари по света и завръщането им в родния край. Върху постамента са изписани имената на всички 19 държави от три континента, в които се знае, че са пребивавали те. Освен в европейски страни, драгановски градинари са достигнали и отдалечени кътчета от света като Австралия, Аржентина, Нова Зеландия и други.

1047499

За изграждането на паметника бе сформиран инициативен комитет, с председател кметът на селото д-р Петър Суванджиев. Паметникът е изработен със спомоществователството на кметството във Фелшьожолца, председателят на българското малцинствено самоуправление в града Маргарита Бочева, Дружеството на българите в Унгария, местни земеделски производители и фирми от региона.

"На хилядите драгановски градинари прославили България по света с трудолюбие и предприемчивост", това е изписано на паметната плоча. Паметникът се намира в центъра на селото, близо до път, по който ежедневно минават стотици автомобили. Така всеки може да узнае за славата на драгановските градинари.

Освен в някогашна Австро-Унгария, драгановските градинари развиват занаята в Русия, Чехословакия, Унгария, Германия, Полша, дори в САЩ, Куба, Аржентина, Австралия и Нова Зеландия. Драгановчани са допринесли много и за развитие на градинарските технологии. За защита на интересите си драгановските градинари основават едно от първите градинарски дружества у нас. По инициатива на Константин Каранешев през 1927 г. се приема уставът на дружеството, наречено Общо градинарско зеленчукопроизводително дружество "Свети Стефан”. По инициатива на дружеството се пуска първият градинарски влак, а по-късно – и първият градинарски параход по Дунав, това каза в словото си кметът на Драганово д-р Петър Суванджиев. Делото на местните газди е почетено като през 2005 г. във Фелшожьолца е издигнат паметник на на градинарите. Заслугите на драгановските градинари в Унгария и топлите отношения между горнооряховското село и Фелшожьолца, изтъкна в поздрава си секретарят на кметството в побратимения град Ищван Ронай.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар