Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Представят петвековната история на Долни Вит в книга

Представянето на първата книга, събрала петвековната история на село Долни Вит на Драган Стойков събра млади и стари в салона на местното читалище, съобщават от Община Гулянци.

Сред официалните гости на събитието бяха председателят на Общински съвет Гулянци – Огнян Янчев, кметът на Долни Вит Красимир Янчев, Левтерина Георгиева - директор на дирекция "Обща администрация” и Галя Доцева – специалист "Образование, здравеопазване, социални дейности и култура”, секретарят на местното читалище.

Водещ на събитието бе съпругата на автора – Виолета Стойкова, която както стана ясно е била съпричастна на целият процес от зараждането на идеята преди три години.

"Несъмнено книгата "Пет века село Долни Вит" на Драган Стойков има своя приносен характер и е съществена стъпка напред в обогатяване на краеведската книжнина за Плевенския край.” – споделя журналистът Диана Трифонова, която представи накратко книгата.

Кметът на община Гулянци Лъчезар Яков, който е помогнал с финансови средства за отпечатването на книгата, удостои с почетен плакет автора.

По време на дискусията по книгата се оформи идеята в центъра на селото да бъде издигнат монумент или чешма "Пет века село Долни Вит”, който да напомня за събитието на идните поколения и да остане да свидетелства за вековната история на родното им място. Освен това жителите на селото призоваха Драган Стойков да бъде обявен за почетен гражданин на селото и общината.

Драган Парашкевов Стойков е роден на 7 септември 1935 година в село Долни Вит в бедно работническо семейство. Основното си образование завършва в Сомовит, а гимназия в Никопол. Целият му живот минава в армията. През  1990 година се пенсионира със звание подполковник. Започва работа по книгата "Пет века село Долни Вит” преди три години. Посвещава я на съпругата си Виолета, дъщерите си Корнелия и Лора и внуците Емилиана, Драгомир, Виктор и Сара.

"Младите отлетяха от родните си гнезда. Останахме ние, по-възрастните – да поддържаме огъня в бащиното огнище, да напомняме на децата си, че там някъде на картата има една страна, наречена България, има едно селище, от където са отлетели. За тези, които напуснаха бащин дом, за тези, които не искат да забравят своя произход и от къде са тръгнали, поисках да напиша тази книга...", описва мотивите за книгата авторът.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар