Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Чернобил - 27 години трагедия

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., ядрената катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални

Чернобил - 27 години трагедия
Снимка: Guliver/Getty Images

На днешния 26 април, преди 27 години светът бе изправен пред голяма трагедия с дълготрайни последствия - пожарът в Чернобилската атомна електроцентрала - най-тежката ядрена катастрофа. Тя става по време на учение за аварийно спиране  на системите заради авария в електросистемата и човешка грешка.

На 26 април 1986 г. в 01:23 часа чернобилският реактор №4 експлодира.

При експлозията загинаха двама души, а близо 300 000 души бяха принудени да напуснат домовете си. Междувременно Северна Европа бе обсипана от радиоактивни частици.

В Чернобил борбата за удържане на замърсяването и спиране на още по-голяма катастрофа включва над 500 000 работници и се изчислява приблизително на 18 млрд. долара. Смъртоносните и осакатяващи ефекти от рак и аномалии все още продължават да се проявяват и изчисляват.

Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални. През 2011 Съюзът на загрижените учени - неправителствена организация, предположи, че броят на смъртните случаи вследствие на Чернобил ще варира около 25 хиляди - шест пъти над прогнозата на ООН. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г.

В радиус от 30 км около Чернобил е обособена т. нар. "Зона за отчуждаване". Дори днес радиацията там е толкова висока, че работниците, поддържащи бетонния саркофаг работят по пет часа на ден за един месец, след което почиват 15 дни. Според украинските власти тази територия няма да бъде подходяща за живот в следващите 20 000 години.

Според статистика, цитирана от БНР 8 милиона са жертвите в Украйна. У нас след 1986-а година близо 1 милион души са чули за себе си страшната диагноза рак и една от първите причини за нея е радиоактивният облак, който се "изля" над България с дъжда в края на април и на 1-ви май 1986-а година.

За построяването на новата защитна обвивка за чернобилския реактор ще бъдат похарчени $1,2 млрд. Тя ще бъде готова през 2015 г. и ще е най-голямата подвижна структура, изграждана някога.

 

<< Sever.bg във Facebook >>



Източник: news.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар