Вход | Регистрация
Русе 21°C

Показват египетски лешояди в изложба утре

С инициативата от БЗП ще отбележат Mеждународния ден за опазване на лешоядите

Показват египетски лешояди в изложба утре

Българското дружество за защита на птиците ще отбележи Mеждународния ден за опазване на лешоядите с представяне на фотографската изложба "Помощ за египетския лешояд" и мултимедийна презентация на 1 септември, събота, от 14 часа при пещерата Орлова чука.

Целта на инициативата е да се повиши информираността за лешоядите сред широката аудитория и да се даде повече публичност на нуждата от тяхното опазване.

Тази година над 65 организации от четири континента – Америка (САЩ, Канада), Европа (Великобритания, Франция, Чехия, България и др.), Африка (ЮАР, Намибия, Зимбабве и др.), Азия (Непал, Индия, Пакистан), със свои кампании ще отбележат инициативата на Работната група за хищните птици – Южна Африка и Тръста за опазване на ястреби във Великобритания.

Лешоядите са екологично важна група птици, заемаща върха на хранителната пирамида. Те имат пряка роля за поддържането на баланса в природата. В местата, където лешоядите са били многобройни, но са претърпели бързо и катастрофално намаление (напр. Индия, Западна Африка), се наблюдава бум в числеността на скитащите кучета и други наземни хищници.Това води до нарушаване на биологичното равновесие и опасност за хората (напр. пренасяне на болести като бяс).

Във все по-урбанизирания ни свят местообитанията на лешоядите намаляват. Някои видове от тези птици вече са застрашени от изчезване или изчезнали напълно.

Лешоядите се срещат в България от хилядолетия. Районът на р. Русенски Лом е едно от двете места в България за гнездене на египетския лешояд - най-малкият и най-умният. Прекарва половината си живот в Поломието, а другата половина в Чад. Египетският лешояд е и единственият, който използва сечива. Използва камъчета, за да чупи щраусовите яйца в Африка.

За съжаление през последните 5 години популацията в Северна България и особено в района на р. Русенски Лом рязко намалява.

У нас, а и в цяла Европа, лешоядите са защитени от законите за защита на природата и редица международни конвенции (CITES, IUCN, Директива за птиците и др.). Но въпреки тези споразумения основните причини за рязкото намаляване на числеността на видовете лешояди са липсата на храна, изключително бавното им размножаване и грубата човешка намеса.

 

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар