Вход | Регистрация

Русе 21°C

Годишнина от Деветосептемврийския преврат

Годишнина от Деветосептемврийския преврат
Снимка: inews.bg

С три прояви, две от които в памет на жертвите на комунизма, ще бъде приветстван днешният 9 септември в София. 68-ата годишнина от деветосептемврийският преврат официално ще се отбележи пред паметника на партизанското движение в Борисовата градина. Поклонението пред Братската могила в столичния парк ще започне в 18.00 ч.

Традиционното честване по случай девети септември се организира от градския съвет на Българската социалистическа партия. От 18.00 ч. пред паметника в Борисовата градина съмишлениците си ще посрещнат председателят на градската организация Анна Янева, народни представители от София, както и общински съветници на партията в Столичния общински съвет.

Председателят на НС на БСП Сергей Станишев пък ще участва в традиционния събор на левицата в местността Копривките /Пловдив/. В 10.30 часа лидерът на социалистите поднесе венци и цветя на Паметника на антифашистите, а час по- късно ще произнесе приветствено слово. Тази година съборът обединява честването на 68 години от 9 септември 1944 г. и 120 години организирано социалистическо движение в Пловдив.    

Денят ще започне с почит на жертвите на комунизма. Организатор на проявата е Съюзът на репресираните от комунистическия терор в България, а поклонението ще се извърши в този час пред параклиса в градинката на Националния дворец на културата. Мястото е избрано заради непосредствената му близост до черната стена, на която са изписани имената на над 8000 българи, станали жертви на комунистическия режим. В тяхна памет в края на деня през столицата ще премине и протестно шествие.

Противниците на комунистическия режим ще тръгнат в 20.00 ч. от площад "Света Неделя" и по булевард "Витоша" ще извървят пътя до Мемориала на жертвите пред НДК в София. Мотото на протеста тази година е "Никога вече под чужди знамена", а инициатор на шествието е неформалната организация "Национална съпротива".

И социалистите от Великотърновска област ще отбележат днешната годишнина, съобщи за Север.бг Марияна Бояджиева, председател на областната и общинска структура на БСП в региона.

Във Велико Търново от 17.30 часа ще се извърши поклонение пред Братската могила в парк "Марно поле". Половин час по-късно в зала на местен хотел ще се проведе среща-дискусия. Младите социалисти, историците Йордан Петров и Михаил Стойчев ще поднесат данни за 9-септемврийското въстание, ще се направи оценка и паралел със съвременността.

В 18 часа в Павликени ще се извърши препогребване на костите на партизанина Илия Златев. Заради ремонтни дейности на площада в общинския град, където се намираше неговия паметник, се налага този ритуал. На мястото ще бъде поставена паметна плоча на 19-годишния Златев.

Час по-късно в село Коевци е организиран митинг за община Сухиндол. Ще се разгледа и експозиция в родната къща на баба Съба, загубила четирите си деца в антифашистката борба.

Народният представител от региона Бойко Великов също ще присъства на тържествата. На всички паметни плочи и знакови места за социалистите в региона ще бъдат поднесени венци и цветя.

Възпоменание за загиналите в борбата срещу фашизма ще се проведе от 11.30 часа и на Братската могила в Русе.

От 19 часа Духовият оркестър ще изнесе концерт на открито на площад "Свобода” в града. В 20.30 часа  ще се хвърлят в Дунав цветя и ще се запалят свещи в памет на загиналите антифашисти.

 

Членове и симпатизанти на БСП, Български антифашистки съюз и ПП"Нова зора" в Плевен също отбелязват годишнината от 9 септември 1944. Няколко поколения социалисти дойдоха пред Братската могила в центъра на града да почетат паметта на загиналите с едноминутно мълчание и поднесоха цветя.

Над 3200 човека са преминали през килиите на плевенския затвор за периода 1941-1944 година. Постоянно в затвора са излежавали присъди по около 900 човека. За пръв път от години бяха прочетени имената на хората от паметните плочи, поставени на сградата на тогавашния затвор в Плевен.

Припомняме, че на днешната дата се отбелязват 68 години от Деветосептемврийския преврат, при който се извършва насилствена промяна в държавната власт на България. В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свалено правителството на Константин Муравиев, а на власт застава правителството на Отечествения фронт, начело на което е Кимон Георгиев.

Превратът е извършен в условията на започналата съветска окупация, като на ключови места в София застават армейски части, а на сутринта на 9 септември новият министър-председател обявява по радиото, че е извършена промяна.

В периода преди 10 ноември 1989 г. деветосептемврийските събития са начирани "социалистическа революция”, докато в годините след 1989 г. носят етикета "военен преврат”.

Превратът е осъществен с помощта на окупиращите страната сили на Третия Украински фронт и на Червената армия, благодарение на което Отечественият фронт взема властта у нас.

Деветосептемврийският преврат бележи историята на България, като след него в страната настъпва огромна икономическа, социална и политическа промяна в българското общество. Смяната на властта става причина България да излезе от Оста и да попадне в съветската сфера на влияние.

Събитието е последвано от силна вълна на насилие, извършено предимно от комунистически групи срещу политическите им или личните им противници. В края на 1944 г. създаването на Народния съд слага край на беззаконията и постепенно поставя под контрол властите.

Историците оценяват различно преврата, като според тях жертвите, убити тогава, са между 20 хил. и 40 хил. души. Народният съд осъжда общо 2730 души, сред които министри, журналисти, банкери, депутати, свещеници, учители, кметове и земевладелци.

 

_____________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Източник: дарик
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар