Вход | Регистрация
Русе 21°C

Ниско ниво на корупция в администрацията в Русе

Това сочат резултати от проучване на Областния обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията

Ниско ниво на корупция в администрацията в Русе
Снимка: Община Русе

Проучване сред 848 ползватели на административни услуги в 18 институции в Русенския региона сочи минимално ниво на корупция. Това стана ясно на заседание на Областния обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията от заместник-областния управител Милена Хинкова, съобщават от Областна администрация.

Проучването с е е провело в хартиен или електронен вариант през месеците октомври и ноември тази година. Анкетите са били разпространени в общините на област Русе, Областна администрация, Агенция "Митници”, Териториалната дирекция на Националната агенция по приходите, Регионалната дирекция по горите, Областна дирекция "Земеделие”, Областната дирекция на МВР, Регионалната инспекция по околната среда и водите, Регионалната дирекция по национален строителен контрол, Русенския университет "Ангел Кънчев”, Българо-румънската търговско промишлена палата и областния отдел "Контролна дейност” на ДАИ и др.. 

9 души от всички, включили се в проучването за корупционните практики, са споделили, че им е искан подкуп. На въпроса: "Случвало ли се е служител от администрацията да Ви поиска пари или друг вид нерегламентирана облага /извън нормативно определените тарифи/ за предоставяне на административна услуга?” от анкетираните 37 граждани в Областна администрация – Русе всички са отговорили отрицателно.

На заседанието стана ясно още, че членовете на Областния обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията са направили проверки, са получили три сигнала, по които са реагирали своевременно. Две от жалбите са срещу служители на полицията, но проверката е показала, че са неоснователни. Третият разследван сигнал е срещу служители на Регионална дирекция "Гранична полиция”. При него данните са за вероятно извършено неправомерно действие от страна на румънски служител.

Служителите на ръководно ниво и експертите, изготвящи документи или предоставящи необходимата информация имат най-голяма възможност за осъществяване на корупционни действия, според анкетираните. Въпреки това според 83% от хората, включили се в допитването, служителите в администрациите нямат възможност да осъществяват корупционни практики.

Областният обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията взе решение резултатите от анкетата да бъдат публикувани в сайта на Областна администрация – Русе.

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар