Вход | Регистрация

Русе 21°C

Внушителната "Кармина Бурана" оглася Русе и В. Търново

Русенската опера представя известната кантата на Карл Орф на 20 и 21 юни

Внушителната "Кармина Бурана" оглася Русе и В. Търново

Сценичната кантата "Кармина Бурана” от Карл Орф ще звучи на 20 юни, от 19.00 часа в зала Филхармония, Русе,  и на 21 юни, от 20.00 часа в Летен театър, Велико Търново. Известното произведение ще бъде представено от Русенската опера.

В него участват солистите Диана Василева, Георгиос Филаделфевс и Александър Крунев, оркестър и хор на Държавна опера-Русе. Диригент Антъни Арморе, диригент на хора Стелияна Димитрова.

Любов, вино и жени – това са темите, които Орф поднася на зрителя, водейки го през различните житейски етапи на възход и падение. За основа на творбата, написана през 1935-36 г., авторът ползва средновековни немски и латински песни, където властва съдбовната предопределеност.

Внушителните хорове и виртуозните сола правят кантатата изключително популярна. Нейна музика е включена във филми като "Ескалибур”, "Доорс” на Оливър Стоун и много трилъри, както и в репертоара на едни от най-известните съвременни поп, рап и соул изпълнители.

Затова може да се каже, че модерната музика на Карл Орф предизвиква интереса на широк кръг от почитатели – от консервативната оперна публика до най-младата аудитория.

"Кармина Бурана” е сценична кантата, както сам я определя немският композитор Карл Орф, в 25 части за сопран, тенор и баритон, детски хор, голям хор и оркестър (14 от отделните части се изпълняват от хора). Тя е първата част на трилогията "Trionfi”, като останалите две са "Cartulli Carmina” и "Trionfo di Afrodite”.

Заглавието "Кармина Бурана” буквално означава "песни от Бойерн”. По този начин Йохан Шмелер озаглавява своя сборник от над 250 поеми от 12 и 13 в. Текстовете са от анонимни средновековни френски, немски, английски и италиански автори. Открити са в Бенедиктинския манастир в областта Бойерн. Carmina – означава "стихове”, "песни”, а Burana – е старото име на областта Бойерн, където са открити ръкописите.

 

КАРЛ ОРФ – немски композитор, преподавател и диригент, е роден в Мюнхен на 10 юли 1895 година, умира на 87-годишна възраст на 29 март 1982 година. Учи Мюнхенската академия, но я напуска, за да постъпи в армията през 1914 година. Работил вече в оперни театри, се връща в Мюнхен, за да следва при Камински. През 1924 година основава училище "Гюнтер” в Мюнхен, където започва да развива своя траен образователен интерес в областта на детската музикална педагогика. През този период прави редакции на различни опери от Монтеверди ("Коронацията на Попея”, композира кантати и "Въведение” за оркестър по Уилям Бърт.

Неговият педагогически период е оставил най-ярка следа със съставянето на сборника "Schulwerk – Musik fur Kinder” в пет части (1930-35), чието предназначение е за деца. Сборникът включва елементарни музикални откъси, които позволяват на малките музиканти да ги изпълняват с относителна лекота. Голяма част от живота си Карл Орф работи с деца, като използва музиката като възпитателно средство. И мелодията, и ритъма са често пъти разграничавани от думи на немски или английски.

Интересен факт от творчеството на Карл Орф е, че той избягва да назовава своите произведения опери. Например за своята творба "Антигона” (1949) Орф специално подчертава, че това не е опера, а е "музикална постановка” на античната трагедия. Последното произведение на Орф "Пиеса за края на времето” е поставена за първи път в Залцбург през 1967 година. В тази изключителна творба Орф представя една мистериозна постановка, в която е обобщена неговата представа за края на света – пее се на три езика: на гръцки, на латински и немски.

Композиторът смята "Кармина Бурана” за своята най-успешна творба и след премиерата и през 1937 година, той споделя със своя издател, че би могъл да унищожи всичко, което до момента е написал. "С "Кармина Бурана” започват моите избрани съчинения”. А до този момент композиторът бил вече написал опери, кантати, театрална музика, квартети, аранжименти и множество песни.

 

Билети – Русе

Каса Опера: понеделник – петък 09:00-20:00ч. , тел: 082825037

Каса Филхармония: вторник – четвъртък 16:30-19:30 и петък 14:30-19:30,

тел: 082/825031; 0892256261

Билетна каса на Канев център тел. 0878 488 802

 

Билети – Велико Търново

Касата на Двореца на културата и спорта "Васил Левски", телефон: 0885 311 400

Туристически информационен център, телефон 062 622 148

 

Онлайн и в разпространителската мрежа на Ивентим.

 

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар