Русе 21°C

Великотърновец с три титли от Държавното първенство по шахмат

Радослав Димитров бе безапелационен на класически, ускорен и блиц дисциплините

Снимка: inews.bg

Великолепно се представи великотърновският международен майстор Радослав Димитров на Държавното първенство по шахмат до 20 години, което се проведе в Шумен. Младият талант спечели шампионските титли по класически, ускорен и блиц шах. Още по-показателнно е, че и трите отличия бяха завоювани без състезателят на "Булмекс" да допусне дори и реми, което е прецедент в историята на българския шахмат.

В турнира по ускорен шах Радослав Димитров се наложи последователно над Басри Низам, Павел Янев, Боян Ангелов, Радостин Рафаилов, Диян Минов, Росен Тодоров и тримата представители на другия великотърновски клуб "Етър" - Даниел Ганев, Димитър Христов и Виктор Атанасов. По този начин с девет от девет възможни точки той оглави безапелационнно крайното класиране.

Радослав Димитров навършва 19 години на 27 март. Международният му ЕЛО коефициент в момента е 2 437 точки. Четиримата състезатели на "Етър", участвали в турнира по ускорен шах, останаха извън призовите места в класирането. Десети се нареди Даниел Ганев, а веднага след него остана Виктор Атанасов. Ивайло Христов зае 16-ото място с 5 точки, а Димитър Христов се добра само до 24-ата позиция.

При девойките до 20-годишна възраст сребърен медал в ускорения шах завоюва Цвета Галунова, която от седем кръга допусна само една загуба и едно реми и бе изпреварена единствено от Дарена Сиркова. На класически и на блиц шах Галунова спечели шампионските титли. Другата великотърновка Ива Пенчева от "Етър" се нареди пета в крайното класиране.

С успешното си представяне Радослав Димитров и Цвета Галунова си осигуриха квоти за участие в Световното първенство по шахмат до 20 години, което ще се проведе в гръцката столица Атина.