Лудогорец - шампион на България за шести път

Лудогорец е шампион на България за шести път - съобщава сайтът на клуба.
"Орлите" сториха това, побеждавайки с 3:0 Локо (Пд) на "Лаута". В типично свой стил, освен първото място, разградчани счупиха и рекорда за най-много  вкарани голове в рамките на един сезон - 122. Предишното най-добро постижение бе дело на ЦСКА на Манол Манолов – Симолията от сезон 1971/72 – 120 попадения.  Това бе и най-рано спечелената титла от тима – още на 5 май.
Треньорът на домакините Воин Войнов бе заложил на по-дефанзивен състав, като на мястото на наказания Ванчо Траянов в халфовата линия излезе централния защитник Димитър Везалов. Георги Дерменджиев пък не можеше да разчита на санкционирания за натрупани картони голмайстор Клаудиу Кешерю. Така атаката водеше Джонатан Кафу, а любопитно е, че Лукас Саша за пореден път бе преквалифицициран в десен защитник.
Още във 2-ата минута бразилецът открадна топката от Горанов, но пасът му към Кафу бе блокиран. При последвалия корнер, Мисиджан стреля над вратата. "Смърфовете" показаха зъби и отговориха чрез Кирил Котев, чийто удар с глава обаче не бе точен. След това пък Камбуров догони една топка отдясно и подаде към Умарбаев, но Ренан се намеси. Лудогорец поведе в резултата в 11-ата минута. Тогава Вандерсон центрира от корнер, а най-съобразителен в наказателното поле бе Абел Анисе, който изпревари  Камбуров и реализира с глава. Така "орлите" изравниха рекорда на ЦСКА от сезон 1971/72, а пък Вандерсон записа впечатляващата 17 асистенция от началото на сезона. След попадението темпото на игра спадна. Играчите на Георги Дерменджиев владееха топката, а домакините се бяха прибрали в своята половина. До интересни положения не се стигаше, като единствено Вандерсон и Върджил Мисиджан имаха възможност да стрелят, но без да създадат главоболия за Илко Пиргов. В 38-ата минута гостите направиха бърза атака, като Марселиньо изведе добре Кафу, но той би слабо в ръцете на вратаря. След това само за няколко секунди "орлите" създадоха две чисти голови положения. първо Вандерсон провали контраатака, останал сам срещу Пиргов. При ъгловия удар пък топката се озова в Марселиньо, който от близо стреля над вратата.
В края на първата част нервите взеха връх. Димитър Велковски се сблъска с Марселиньо, двамата паднаха на земята, а след това се спречкаха. Капитанът Светослав Дяков отиде и необмислено бутна младия играч на Локо (Пд). В крайна сметка Дяков бе изгонен веднага, а след това червен картон получи и Велковски въпреки сериозните спорове със съдията. Така и двата тима останаха с по 10 души.
Първото положение за втората част се откри пред Лудогорец, но ударът на Натанаел не бе точен. В 54-ата минута Кафу и Вандерсон взаимодействаха технично като изстрелът на втория не бе спасен от Пиргов. Десет минути след това Веселин Марчев прати мощна тупалка към вратата на Ренан, който изби. В 70-ата минута Марселиньо прати топката в мрежата на Локо (Пд), но голът бе отменен заради засада, макар и бразилецът да бе на една линия с последния в защитата на домакините.  В 74-ата минута интригата в срещата приключи. Най-добрият на терена Вандерсон не остави шансове на Пиргов с хубав удар с десния крак извън наказателното поле – 2:0. В 81-ата минута Вандерсон изведе Натанаел, а за левия бек не бе проблем да прати топката в мрежата за трети път - 3:0.

ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) - ЛУДОГОРЕЦ 0:3
0:1 Анисе (11')
0:2 Вандерсон (74')
0:3 Натанаел (83')
ЛОКОМОТИВ: Илко Пиргов, Пламен Крумов (64 - Пауло Серджо), Кирил Котев, Павел Виданов, Иван Горанов, Димитър Везалов, Димитър Велковски, Дани Кики (60 - Димо Бакалов), Мартин Камбуров, Веселин Марчев (78 - Дино Мартинович), Парвиз Умарбаев
ЛУДОГОРЕЦ: Ренан дос Сантос, Натанаел (83 - Жоао Пауло), Козмин Моци, Хосе Луис Паломино, Лукас Саша, Абел Анисе, Светослав Дяков, Марселиньо, Вандерсон (86 - Александър Василев), Върджил Мисиджан (66 - Густаво Кампаняро), Джонатан Кафу
Жълти картони: Дани Кики, Парвиз Умарбаев (Локомотив); Лукас Саша, Густаво Кампаняро (Лудогорец);
Червени картони: Димитър Велковски (Локомотив); Светослав Дяков (Лудогорец).