Вход | Регистрация

Честит празник, Килифарево!

Честит празник, Килифарево!
Снимка: Topnovini.bg

Цяла седмица Килифарево празнува!

Но, днес, събота, 30 август е кулминацията на тържествата. Тази година те са посветени на 650-годишнината от първите писмени сведения за селището.

Досега бе проведен детски пленер и воден празник за децата.  Бе подредена и изложбата "Килифарево във времето”, и бе излъчен филмът "Усукано по Килифаревски”.

Днес в празничната програма е предвидено откриване на монумент, посветен на 650-тата годишнина от първите писмени сведения за селището. Той представлява два огромни каменни обелиска, разположени в центъра на града. Върху единият камък е апликирано перо, което е избрано за лого на Килифарево, а върху другия - монтирана плоча с надпис, посветен на годишнината.

Скулпторът Иван Сираков е автор на монумента. Средствата за него са сигурени чрез дарения.

Денят за завърши с празничния водосвет, словото на кмета, а в 20.00 часа започва концертът с участието на Нелина.

1375080

Килифарево е селище със стара история. Наличието на тракийски могили в околността (с. Големани) и тракийско светилище (местността Дръвята) говорят, че тези земи са обитавани още в дълбока древност. Римляните също са използвали тези старопланински проходи (Еленския през с. Плаково и Хаинбоаз). Имало е римска крепост охраняваща проходите, за което говори местността наречена "Хисаря" между Килифарево и Плаково.

Селището вероятно съществува и по времето на Първото българско царство, но за това писмени паметници няма.

По време на Второто българско царство, Килифарево е селище с особен статут. Тук в местността "Градът" е била разположена една от крепостите на Асеневци, контролираща старопланинския проход "Хаинбоаз". Тук цар Иван Александър предоставя на Теодосий Търновски една от крепостите охраняващи прохода и същият основава школа (университет), която е известна като "Школата на Теодосий Търновски", сочи справка в Уикипедия.

При падане на България под турско владичество крепостта-манастир е обсадена, превзета и опожарена. Впоследствие на това място е възникнал сегашният Килифаревски манастир чиито настоящи сгради Колю Фичето строи в 1840-41 г. През Османския период селото запазва функцията си на охраняващо прохода "Хаинбоаз". То е спадало към т. нар. Дервенджийски общини и е имало статут на привилегировано. Според ферман издаден от Селим II (1566 - 1574 г.) село Килифарево със своите махали съставлява вакъф, средствата от който са определени за изграждане и поддържане на гробницата на султан Селим в Цариград.

Любопитно: Остров Килифарево край остров Гринуич, Южни Шетландски острови е наименуван в чест на град Килифарево. В Килифарево е създадена първата кооперативна консервна фабрика в България - "Св. Трифон".

 

Следете ни и във фейсбук - www.facebook.com/sever.bg

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар