Вход | Регистрация

Чардафон Велики

Чардафон Велики
suedinenie.com

Продан Тишков, по-познат като Чардафон Велики, е роден през 1860 в Габрово. Още 17-годишен той се включва в българското опълчение по време на десетата поредна Руско-турска война, останала в историята ни с наименованието Освободителна, и си печели славата на смел патриот и родолюбец.


След подписването на Берлинския мирен договор и разделянето на Санстефанска България, Продан Тишков постъпва в милицията на останалата под властта на Османската империя Източна Румелия и достига чин сержант-майор. Той отговаря за силите от резерва, дислоцирани в пловдивското село Голямо Койнаре (днес град Съединение).


Макар и официално да е на служба при султана, Продан Тишков взема активно участие в подготовката и реализацията на акта на Съединението между Източна Румелия и Княжество България. Той е член на Българския таен централен революционен комитет с център Пловдив и се включва в честванията на тържествата по повод гибелта на четата на Хаджи Димитър, които се провеждат през 1885 година на връх Бузлуджа, и изиграват сплотяваща и катализираща роля в стремежа на жителите на Източна Румелия да се присъединят към сънародниците си от Княжество България.


По време на самия акт на Съединението, в нощта на 5 срещу 6 септември, повежда най-голямата чета, тази от Голямо Койнаре, към Пловдив. След почти безкръвния успех на начинанието, Продан Тишков взема участва във фиктивното арестуване на официалния наместник на турския султан в Източна Румелия Гаврил Кръстевич и в официалното обявяване на Съединението.


След 1885 година Чардафон Велики служи в редовете на българската кавалерия, носейки званието майор. Той умира в родния си град Габрово на 22 ноември 1906 година. Прозвището на Продан Тишков има интересен произход. До преди Съединението той е наричан "Чарда”, дума, която има смисъл на стадо говеда. Надставката "фон” (белег за благороден произход в германоезичните странии) е добавена към прякора му като подигравка с директора на милицията и жандармерията на Източна Румелия генерал Август фон Дригалски.

През 1887 година Захарий Стоянов публикува произведението си "Чардафон Великий. Биографична скица в профил”, опитвайки се да тушира чуждопоклонничеството и да представи Продан Тишков като истински герой, който не отстъпва на руските и западноевропейските военачалници и революционери.


Екипът на Север.бг се присъединява към мнението на Захари Стоянов и поздравява габровци с дръзновението на един от видните синове на града им, изиграл осезаема роля в най-значимия акт на българския народ след Освобождението ни от османска власт през 1878 година. А това несъмнено е Съединението на Княжество България и Източна Румелия...



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар