Вход | Регистрация

Добра финансова година за земеделските кооперации

Но за втора година секторът остава без национални доплащания

Добра финансова година за земеделските кооперации
Снимка: sxc.hu

Умерено песимистичен бе докладът на Дойка Петрова, председател на Областния съюз на земеделските кооперации /ОСЗК/ във Велико Търново по време на отчетното събрание на организацията.

Причините са  няколко. Една от тях е, че на места в региона има сблъсъци между отделни земеползватели, при които потърпевши са винаги кооперативните стопанства. Такива са случаите в Павликенско и Полскотръмбешко, където частни арендатори привличат хора със земя с по-висока рента, а това е за сметка на земите на кооперациите.

Друга причина е, че не постъпват млади хора в сектора, както и липсват добре подготвени кадри, които да поемат управлението на стопанството след оттеглянето на председателя му, поради навършване на определена възраст.

"Новозавършилите агрономи се насочват към частния сектор и работят като търговски посредници на фирми за торове и препарати. Там заплатите са значително по-високи", обясни причината Петрова. И допълни, че специализираните земеделски училища се нуждаят от осъвременяване на програмите си, както и използване на нови препарати, техника, семена при практиката си. Но това струва пари и държавата също е отговорна за това.

Реално земеделските кооперации не могат да се съревновават с големите арендатори. Те не могат да скрият от държавата и стотинка, всичко е наяве при проверките, които се правят редовно от ревизори, казва още председателят на ОСЗК.

Според Петрова финансовата рамка на земеделието у нас е била добра, но всичко е било предизборен фарс, защото втора година национални доплащания за сектора няма. "С това страната ни става единствената държава в ЕС, която не дава национални доплащания и не се решава въпроса с акциза за горивата. Така браншът разчита само на европейските субсидии", посочва тя.

Като се изключат тези негативи за сектор земеделие всичко останало е в значително по-добра светлина.

Реколтата в региона миналата година бе добра. Добри бяха и добивите. Добро бе и реализирането на продукцията. Така всички стопанства са били на печалба.

Земеделските кооперации в Масларево и Батак получиха по 520 кг/дка за пшеницата. Следват ги стопанствата в Поликраище - 503 кг/дка и Павликени - 479 кг/дка. Ечемикът, царевицата и слънчогледът също бяха със значително добри показатели и стойности на пазара.

Есенните култури от тази година са в много добро състояние, но страдат от засушаването.

През изминалата година земеделските председатели на кооперации и техните счетоводители бяха на обучения във Вонеща вода и Трявна. Бяха отличени и четири стопанства от Великотърновска област от Националния браншови съюз за добри финансови резултати и реколта. Това бяха стопанството в Караисен, Поликраище, Иванча и Недан.

Балансовата печалба на земеделските кооперации също бе добра, сочи отчета на Дойка Петрова. На първо място е Караисен със 742 000 лева при обработваеми 19 700 дка, Батак - 680 000 лева, Лозен - 758 000 лв. Иванча - 432 000 лева.

Инвестициите в растениевъдството също са важни. Най-много вложения са направили отново кооперациите в Караисен - 947 000 лв. и Иванча - 750 000 лева, следвани от Недан със 650 000 лева в растениевъдство.

Рентата също е сравнително добра в региона. Най-високо платена е тя в Караисен и Павел - 50 лв. за декар, Батак - 46 лв/дка, 45 лв/дка е в Горна липница и Недан. Другите са с около 40 лв/дка.

Над 450 000 дка е обработваема площ в региона от земеделските кооперации. Това е 20% от общата площ.

"Кооперациите си остават единствения силен социален фактор по селата, защото осигуряват работа на част от жителите им и помагат с техника в критични ситуации, когато съответното кметство не разполага с такава.Т ам работят и добри хора и това ме кара да продължавам да ги подкрепям като председател на Областния съюз", заключи Дойка Петрова. 

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар