Рехабилитират 4 училища и 2 детски градини
Проектът на Община Велико Търново за енергийна ефективност е на стойност 2 456 067,48 лв.
Снимка: Север.бг
Договорът за строителство и рехабилитация на градски училища по проект " Модернизация на образователната инфраструктура чрез въвеждане на мерки за енергийна ефективност на територията на община Велико Търново вече е факт, съобщи Мариела Цонева, директор на Дирекция "Общинско развитие".
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на ОП ”Регионално развитие” 2007-2013 г. съфинансирана от ЕС чрез Европейски фонд за регионално развитие. Стойността на договора с ДДС е 2 456 067,48 лв. "Проектът стартира на 28 март 2012 г., но по независещи от нас причини, във връзка с изпълнението на процедурите по Закона за обществените поръчки, строителството става факт едва сега.", уточни Цонева.
Основните дейности по този проект са свързани с постигането на енергийна ефективност на учебните заведения, подбрани по определени критерии. На територията на града това са СОУ "Вела Благоева" и СОУ "Владимир Комаров". Третият обект е ЦДГ "Първи юни".
"Дейностите и действията на строителите ще бъдат насочени изцяло само към това - да не се очаква да се прави основна реконструкция на сградите, т.е. подмяна на интериорни врати, подови настилки, боядисване, подмяна на съоръжения и оборудване. Това не е предмет на такъв проект от типа на енергийно ефективно изпълнение на такива дейности", поясни още Мариела Цонева.
Към момента по този проект още през лятото са реализирани два обекта - ОУ "Христо Ботев" в с. Ресен, ОУ "Христо Смирненски" в с. Водолей и детската градина, намираща се на първия етаж в училището във Водолей. Реконструкцията на двете училища включва полагане на изолации и тръби и нови отоплителни системи.
Критериите, по които са избрани селските училища, са: да бъдат извън общинския център, да са средищни (Ресен) и да са училища, в които има голям процент учащи деца от етнически малцинства (Водолей). Градските училища също отговарят на условията по Оперативната програма.
Общата стойност на договора, по който се изпълнява проектът за енергийна ефективност, е 3 683 118,05 лв., от които 760 716,99 лв. е собственият принос на Общината.
"Последната сума включва задължителния собствен принос в размер на 15% от първоначалната стойност на бюджета и допълнителни 240 988,98 лв., които са над тези задължителни 15%. Това са средства за дейности, които не се допускат по програмата, но са задължителни да се изпълнят, защото иначе няма да имаме 100%-на енергийна ефективност. Решение за тази сума като принос е взета още през 2010 г. от Общинския съвет, за да се случи договорът и да е факт финансирането по тази оперативна програма. Според указанията на Управляващия орган, ако искахме училища за 3,6 млн. лева, трябваше да включим допълнително 245 хил. лева над задължителните 15%.", уточни още Цонева.
За следващия програмен период участието на Общините като ползватели на тези пари ще е фиксирано - безвъзмездната помощ няма да е 100%. Вече ще се участва не с 5 или 10%, а дори с 15% или 20%. Това изискване задължава общинската администрация и бюджет да прогнозира средства, които да бъдат в задължителния финансов принос.
Заради стартиралите със закъснение ремонти на градските училища, те ще се извършват по време на учебния процес, но децата няма да бъдат извеждани от учебните заведения. Те ще бъдат отделяни в корпуси, в които не тече ремонт или вече е направен. Обектите ще бъдат изолирани, с оглед безопасността на учениците. За това успокои ръковорителят на проекта инж. Ивайло Дачев.
Пет фирми ще извършват енергиното рехабилитиране на училищните сгради, обяви ръководителят на ДЗЗД "Великотърновска строителна група" Стоян Стоянов. Той обяви, че вместо за 4 месеца, работата ще бъде приключена за 3.
Крайният срок, в който трябва да бъдат завършени всички ремонтни дейности, е февруари. А финалната дата за проекта е 9 март 2014 г.