Вход | Регистрация

С 4,1% е скочила средната месечна работна заплата

С 4,1% е скочила средната месечна работна заплата
Снимка: Булфото

С 4,1% нараства средната месечна работна заплата в област Велико Търново през третото тримесечие на 2012 г. спрямо третото тримесечие на 2011 г. Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро във Велико Търново.

Според тях средната месечна работна заплата за месец юли 2012 г. в региона е 579 лв., за август - 587 лв., а за септември - 593 лева. През третото тримесечие на 2012 г. средната месечна работна заплата намалява спрямо второто тримесечие на 2012 г. с 0.8% и достига 586 лв. (със 168 лв. по-ниска от средната за страната).

Област Велико Търново се нарежда на петнадесето място по равнище на работна заплата от 28те области в България. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление на средната месечна работна заплата, са "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети”- с 12.1% и "Финансови и застрахователни дейности” - с 10.8%. Най-голямо e увеличението в икономическите дейности "Операции с недвижими имоти” - с 40.4% и "Селско, горско и рибно стопанство” - с 22.0%.

Най-високо средномесечно трудово възнаграждение през третото тримесечие на 2012 г. в областта са получили наетите лица по трудово и служебно правоотношение в икономическите дейности. Това са "Финансови и застрахователни дейности” - 1 031 лв. "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” - 974 лв. "Държавно управление” - 856 лева.

Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности - "Административни и спомагателни дейности” - 354 лв., "Хотелиерство и ресторантьорство” - 402 лв. и "Други дейности” - 424 лева.

През третото тримесечие на 2012 г. наетите в обществения сектор са получавали средно по 704 лева, а в частния сектор – по 525 лева. Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на 2012 г. в обществения сектор нараства с 2.6%, а в частния сектор - с 6.1%.

Наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, което има за цел да изследва текущото състояние и динамика на основни аспекти на пазара на труда. Наблюдението е репрезентативно, като се използва стратифицирана случайна извадка от предприятия. Генералната съвкупност се стратифицира по следните критерии: териториален признак - 28 административни области, икономическа дейност по КИД - 2008 и размер на предприятието според броя на наетите лица.

 

________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар