Урок за ръководители за втори път
Снимка: Север.бг
Втори урок за ръководители от инициативата "Бизнес практики" се проведе вчера със студенти във Велико Търново. Темата бе "Как успях в България?". На срещата присъстваха представители на бизнеса, които мотивираха младите хора да останат, работят и инвестират в собствената си страна. Обясняваха и как да бъдат успешни у нас.
На урока главен лектор бе холандецът Патрик Кайзер, управител на фирма за рециклиране на използвано олио. Нейното местоположение е в габровското село Враниловци. Тя е една от най-големите фирми и държат на почти 70% пазара у нас с мазнината.
В компанията работят 9 души. Средната работна заплата е 640 лева.
Дейността й е целогодишна. Коли пътуват из цялата страна и събират мазнина от заведения. След това в големи бидони бива изпратена за страни - партньори от Европа. Там тя се рециклира на 100%. Партньор е основно Холандия. Там се обработват 600 тона на ден. Износът на суровина е 100 тона мазнина на месец.
"Ние обучаваме работниците и шофьорите си. Започваме от малките неща като ги учим да бъдат отзивчиви, да си вършат работата качествено, да са коректни. Учим ги и как да поддържат връзка с нашите клиенти. Обучението е най-важното", обърна се към присъстващите Патрик Кайзер.
Той посочи, че за в бъдеще иска да развива бизнеса у нас и да направи завод в габровското село, където сега е базата на фирмата. Има планове да прави от вторичната суровина - олио биогориво или да произвежда ток. Според него това е най-доброто, което може да се направи за чиста околна среда, а не да се изхвърля мазнината в канализацията. Защото това също струва много пари на държавата, да пречиства водата.
За Кайзер най-добрата формула за успеха е качеството и коректното отношение с партньори и клиенти.
Той обеща да съдейства на част от присъстващите за намиране на партьори в чужбина и обмяна на опит.
Уроците за ръководители се провеждат за първи път в България. А това е втората среща във Велико Търново на бизнеса със студенти.
"С цел изграждане на стабилно партньорство между бизнеса и подготвяните бъдещи специалисти провеждаме цикъл от професионални уроци изнесени от представители на бизнеса. Предпочитана аудитория са студентите последна година на обучение. Ще предоставим възможност и за стажуване. Шанс за България е да се повиши значително жизнения стандарт е да има млади ръководители, които ще създадат нов или ще доразвият вече съществуващ бизнес", обобщи Вили Белчева, собственик на частна трудова борса от Велико Търново, един от организаторите на срещите.
По думите й, работни места има, но няма достатъчно подготвени студенти, които да заемат длъжностите.