Пилотни проекти за „пасивни“ сгради в Габрово
За пет години енергийно ефективни мерки са въведени в седем училища, десет детски градини и една детска ясла
Снимка: Община Габрово
Строителната площадка на нискоенергийна сграда за детска градина "Слънце” в Габрово беше разкрита в края на месец март тази година по стандарта на така наречената "пасивна къща”.
Проектът се реализира със съдействието на Общинската мрежа за енергийна ефективност "ЕкоЕнергия”, в съответствие с Националния план за енергийна ефективност, според който, за всяка община са определени квоти, изискващи обновяване на съществуващите обекти и проектиране и строителство на нови сгради с почти нулево потребление на енергия.
Предвид поставените високи изисквания за енергийна ефективност, формата и ориентацията на двуетажното здание и вътрешното разположение на помещенията му предполагат максимални топлинни печалби от слънцегреене и минимални топлозагуби.
В помещенията ще има подово лъчисто отопление, оразмерено при температурен режим 32-37градуса С. Предвидена е контролирана общообменна вентилация с рекуператори с КПД>75%, при което затоплянето на въздуха се нуждае от минимално количество енергия. Основният топлоизточник е термопомпен агрегат "въздух-вода”. Като допълваща и резервна мощност при много ниски зимни температури се включва абонатна станция на централното отопление. Ще бъде поставен комбиниран бойлер за подгряване към слънчева инсталация със селективни колектори.
Всички външни и вътрешни стени ще са от решетъчна тухла 25 см и топлоизолация от външната страна 20 см EPS с графитни частици. Покривът е скатен, с бетонова конструкция, топлоизолиран с 30 см стъклена вата. Подът се топлоизолира с 18 см XPS под подовата стоманобетонова плоча и 2 см над подовата плоча за екраниране на подовото отопление. Ще
бъде поставена ПВЦ дограма с високи топлоизолационни параметри.
Мерки за постигане на пасивни показатели ще бъдат предприети и в още три образователни институции. Със съдействието на експерти от Общинската мрежа за енергийна ефективност "ЕкоЕнергия” ще бъде извършено енергийно обследване на сградите на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий", ОУ "Цанко Дюстабанов" и бившата прогимназия "Радион Умников”, която ще се превърне в общински център за работа с деца.
Обектите са включени в проект "Техническа помощ за подготовка на община Габрово за следващия програмен период 2014 – 2020”. По него ще се разработят инвестиционни проекти за следващо финансиране от оперативната програма за регионално развитие.
Трите училища са последните, в които не са внедрени енергоспестяващи мерки според съвременните изисквания.
Община Габрово е една от водещите в България по отношение прилагане на политика за енергийна ефективност. За последните пет години, само в образователната инфраструктура, са въведени енергийно ефективни мерки в седем училища, десет детски градини и една детска ясла.
В момента се реализират енергоспестяващи мерки за обновяване и модернизация на детска градина "Перуника”- база 2 и детска ясла "Първи юни”. Предстоят дейности за енергийна ефективност в зала за акробатика, лека атлетика и бокс в спортен комплекс "Христо Ботев”.