Среща с местната власт сложи финал на младежки проект
„Назад към традициите, с усмивка към бъдещето“ даде възможност на 35 младежи от 5 държави да се докоснат до културно-историческото наследство на региона
Снимка: Север.бг
В последния ден от международния проект "Назад към традициите, с усмивка към бъдещето" на сдружение "Партньори 2010"-Велико Търново 35 младежи от пет държави се срещнаха с ръководителите на няколко дирекции в община Велико Търново и институции в старата столица.
Във връзка с идеята на проекта - запознаване с културно-историческото наследство у нас, зам.-кметът г-н Ганчо Карабаджаков запозна младите хора с историята от създаването на града до днес и им обясни, защо Велико Търново заслужава да стане културна столица на Европа през 2019 г., като акцентира на няколко основни точки, а именно: уникално природно-архитектурно излъчване, наслагване на няколко исторически епохи, наличието на много музеи и църкви, съхранили духовната ни култура, средище и на няколко фестивала.
"До момента на реализация на сегашния проект организацията е имала опит, като е подготвяла и изпращала свои участници в младежки проекти и инициативи по програма "Младежта в действие" в други европейски държави", обясни Боряна Маринова - ръководителят на проекта и консултант към "Партньори 2010". Тя допълни, че като посрещаща организация, това е първа стъпка на сдружението, но отчете, че е работата е минала на ниво.
Проведени са работни срещи и дискусии в Областна управа и Бюрото по труда, като участниците в проекта са имали възможността да се запознаят с перспективите за младежката заетост и мерките, които се прилагат в страната от правителството на България за ангажираността на младите хора. На срещите са присъствали и младежи от още един паралелен проект, който се реализира в гр. Мездра.
По време на дните на младежкия обмен в болярския град участниците от Испания, Португалия, Румъния, Унгария и България са посетили Царевец, Сарафкината къща, Учредителното събрание, Арбанаси, разкопките на Никополис ад Иструм. В музея на гр. Килифарево и при посещението на Хотнишкия водопад местни самодейци са представили пред гостите различни обредни традиции и песни от родния фолклор.
Проектът "Назад към традициите, с усмивка към бъдещето" е на стойност 15 040 евро. Около 3 хиляди евро от средствата са били намалени, което по преценка на Боряна маринова е заради недостатъчно средства по програмата, която приключва през 2013 г.. В момента е в период на оценка, а организациите, които искат да се възползват от програмата и да отчетат по-добри резултати, са доста.
Паралелно с това участие има и 9 представители по още един регионален проект на испанското правителство. Освен в областта на културно историческото наследство, техният интерес е и в областта на младежката ангажираност и заетост.
В последния ден от проекта Община Велико Търново подари на младежите възможността да се насладят на аудио-визуалния спектакъл "Звук и светлина".
__________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg