Търновско издателство с награда "Златен лъв" 2013
Призовете се дават от Асоциация „Българска книга” за цялостен издателски проект
Снимка: културни новини
"Събрани съчинения" в 6 тома на Чудомир, на издателство "Абагар" АД – Велико Търново и фондация "Чудомир" – Казанлък получи Голямата награда "Златен лъв" от Асоциация "Българска книга", информира сайтът за културни новини. Призът бе присъден за приносен характер в българската литература, изобразително изкуство и култура и преоткриването на едни уникален и разностранен творец в първата номинация - "Награда за най-добър издателски проект".
Церемонията за връчване на традиционните годишни награди на гилдията за цялостен издателски проект се състоя на 11 декември и бе част от Софийския международен панаир на книгата.
В тази категория бяха номинирани още "Приказка за вълшебната флейта" на издателство "Ентусиаст" за оригинален проект в областта на изданията за деца, който синтезира възможностите на различните медии и издателство "Алтера" за трилогията "Сомнамбулите" на Херман Брох за появата на български език на едно от знаковите произведения на европейския модернизъм в изключителния превод на Любомир Илиев.
Достигналите до финалния етап проекти бяха избрани сред всички издателства, номинирали изданията си, от експертно жури, състоящо се от специалисти в книжния сектор.
Наградата се присъжда за книга или поредица от книги с оригинален замисъл или с приносен характер за българската култура, които се отличават с висока стойност на текста като съдържание и стил, принос към образованието и науката, добър превод, оригинален дизайн, респ. илюстрации и добро полиграфическо изпълнение. Важно условие е проектът да е реализиран в България.
В състава на оценяващите експерти тази година бяха Ангел Игов, проф. Виктор Паунов, проф. Кирил Гогов, Марин Бодаков, Рада Шарланджиева, Стойко Василев, Федя Филкова.
Наградите "Златен лъв” бяха връчени в още една категория – за издателски проект с най-голяма обществена значиност и широк медиен интерес.
В тази номинация награда се присъжда за книга или поредица от книги, които разглеждат важни за обществото проблеми и са предизвикали широк медиен интерес. В номинирането и определянето на наградата участват журналисти, които отразяват книжния сектор. Номинациите за тази награда идват от членовете на журито и чрез гласуване се избира носителя на отличието. В състава на тазгодишното жури се включиха Аглика Георгиева, Александър Кръстев, Георги Ангелов, Гриша Атанасов, Петко Тодоров, Петър Величков, Пепа Йорданова, Райна Йотова, Христо Блажев.
Наградата на журналистическото жури за издателски проект с най-голяма обществена значимост се присъжда за луксозното издание "1000 страници България", с автори Румяна Николова и Николай Генов, на издателство "Сиела".
Грамота за популяризиране на качествена съвременна европейска младежко-юношеска литература се присъжда за поредицата "Големите разказвачи на XX/XXІ век" на издателство "Емас".
Грамота за умелото осветляване на съдбовен период от българската история се присъди за "Бежанци" от Весела Ляхова, издателство "Жанет 45".
Грамота за цялостно осъществен, оригинален проект, се присъди за "Вълшебната флейта", адаптация Юлия Спиридонова, издателство "Ентусиаст".