"Географията - пътешествие и приключение" във В. Търново
Фотоизложбата е на проф. Румен Пенин
Снимка: Север.бг
Фотоизложбата "Географията - пътешествие и приключение" на проф. Румен Пенин бе открита днес в изложбени зали "Р. Михайлов" във Велико Търново.
Десетки ученици и учители дойдоха да се насладят на фотографското "око" на преподавателят и ръководител на Катедра "Ландшафтознание и опазване на природната среда” в Софийския университет, уловило най-уникалните моменти, хора, монументи и природни забележителности от цял свят.
Експозицията му включва 42 тематични платна с над 900 фотоса, направени през последните 10 години от географа, който обича да пътува сам като частен турист.
Снимките разказват за малка част от наблюдаваното и преживяното в джунглите на Калимантан и Суматра, в северните простори на Норвегия и архипелага Шпицберген, сред неповторимата природа на Галапагоските и Канарските острови, в райските кътчета на архипелага Фиджи и сред обитателите на остров Комодо.
Изложбата "пренася" и сред хората, природата и традициите на Японските острови, Куба и Иран, и сред своеобразния свят и мистика на Виетнам и Камбоджа, очарованието на природните багри и темпераментни хора на Бразилия.
Чудесата на Амазония, Австралия, Тайван също "надничат" от фотосите. Авторът ни среща и със страната на догоните – Мали, с рибарските селища покрай р. Нигер, с Буркина Фасо и Сенегал, с миналото и настоящето на Еквадор, Турция, Италия и Малта, както и с екзотичната Африка.
Заболяване възпрепятства лично проф. Румен Пенин да присъства на откриването на изложба във Велико Търново. Той бе представен от представители на Регионалния инспекторат по образование в старата столица.
Изложбата се организира от Културният център на СУ "Св. Климент Охридски” и издателство "Булвест 2000”. Тя ще остане до края на декември в изложбени зали.
Проф. Румен Пенин е роден на 27 май 1958 г. в Септември, където завършва средното си образование. През периода 1978-83 г. е студент в специалност География в ГГФ на СУ "Св. Климент Охридски". Завършва висшето си образование със специализация в катедра "Ландшафтознание и опазване на природната среда". От 1983 до 1985 г. е учител по география в 7 СОУ Свети Седмочисленици в София и хоноруван асистент по физическа география на България в ГГФ.
През 1989 г. постъпва като редовен асистент в катедра "Ландшафтознание и опазване на природната среда", като води упражнения, а по-късно и лекции по дисциплините геохимия на ландшафтите, физическа география на континентите и физическа география на България и Балканския полуостров, както и по геоекологични проблеми и защитени природни територии в света. Доцент от 1997 г. Ръководил е магистратура "Физическа география и ландшафтна екология" в ГГФ на СУ "Св. Климент Охридски" и научен ръководител на над 40 дипломанти. Провежда научни учебни практики и организира учебно-познавателни екскурзии в страната и чужбина за студентите от специалността.
Научните му интереси са насочени в областта на ландшафтознанието, мониторинга и опазването на околната среда, регионалните екологични проблеми, географското и екологично образование.
Автор е на над 60 популярни статии и над 120 научни труда, книги, учебници и учебни помагала, сред които "Природна география на България", "Терминологичен речник по физическа география и ландшафтна екология","Ръководство за практически занятия по геохимия на ландшафтите, и съавтор на "Ландшафтна география на България". Съставител е на поредицата "География на континентите и океаните" и съавтор в над 70 учебници и учебни помагала по география за средното образование. Председател на Националната комисия по география (до 2010 г.), организираща националната олимпиада по география.
Участвал е с доклади в редица международни и национални конгреси, симпозиуми и конференции.