Д-р Марияна Георгиева става част от редакцията на престижно научно списание
Известната специалистка в областта на радиофизиката ще утвърждава българската наука на световно ниво
Снимка: Север.бг
Физикът д-р Марияна Георгиева е поканена за член на Редакционната колегия и за директор на издателството на международното научно списание Journal of Applied Electromagnetism (Списание по приложен електромагнетизъм). Изданието е на Националния технически университет на Атина.
Поканата към известната физичка от Поликраище е получена от главния редактор на списанието проф. Панайотис Франгос, който е най-изтъкнатият гръцки учен по радарна техника и като такъв е представител на Гърция в Европейската асоциация по радарни системи. Той разработва методи за разпознаване на самолети с помощта на електромагнитни сигнали и е дългогодишен преподавател в Гръцката военно-въздушна академия и Гръцката военно-морска академия.
Д-р Георгиева ще работи с учени от Албания, Армения, България, Грузия, Гърция, Йордания, Казахстан, Литва, Русия, Сърбия, Испания и Великобритания. Поканата е голямо признание за нейните качества на учен и за изследователската й работа в областите на нелинейните явления в плазма, компютърното моделиране на взаимодействието на електромагнитни вълни с анизотропни среди в цилиндрични вълноводни структури, приложението на конфлуентните хипергеометрични функции в изучаването на разпространението на електромагнитни вълни, изчислителния електромагнетизъм, теорията на числата и др.
Списанието по приложен електромагнетизъм е орган на Черноморския съюз по приложен електромагнетизъм – международна организация на държавите, разположени около Черно море и в съседство с него. Съюзът е създаден през 1996, а списанито – през 1997 г., от проф. Николаос Узуноглу.
В научното издание се публикуват резултати от изследвания в областите на антените и разпространението на електромагнитни вълни, оптичните системи и нелинейната оптика, системте за микровълни и милиметрови вълни, биомедицинските приложения на електромагнетизма и др.
Д-р Георгиева е в дълго сътрудничеството с гръцки учени от университетите в Атина, Солун и Ксанти, както и с Journal of Applied Electromagnetism. Заедно с брат си проф. Георги Георгиев тя участва с научни доклади в двата международни симпозиума по приложен електромагнетизъм, които Черноморският съюз организира в Метсово, Епир и Ксанти през 1996 и 2000 г. Впоследствие двамата публикуват редица статии в списанието по приложен електромагнетизъм.
Те привличат и голям брой български учени за сътрудничество с Гърция от най-важните български университети и институти на Българската академия на науките: СУ "Св. Кл. Охридски”, Югозападният университет "Неофит Рилски” в Благоевград, Техническият университет – София, Химикотехнологичният и металургичен университет – София, Бургаският свободен университет, Университета "Проф. Асен Златаров” – Бургас, ТУ – Варна, МУ – София, Шуменският университет "Епископ Константин Преславски”, НВУ"Васил Левски” – Велико Търново, ПУ "Паисий Хилендарски”, Институтът по електроника към БАН – София, Лабораторията по слънчево-земни взаимодействия – Стара Загора, ТУ – Стара Загора и др.
В резултат на техните усилия повече от 40% от всички публикувани статии в списанието са от България. Освен това през 2010 и 2011 г. д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев са поканени като гост-редактори от проф. Франгос и подготвят два специални броя на списанието по приложен електромагнетизъм.
През 2011 г. д-р Георгиева е поканена за съвместни научни изследвания от колектива на проф. Франгос. Тя работи с него и със сътрудниците му И. Зорбас, А. Хрисостому, Е. Папкелис. Резултатът е съвместна научна публикация, която д-р Георгиева представя през 2011 г. в Специалната секция "Напредък в радиокомуникациите и техните приложения” на Конференцията по животрептящите въпроси на антените и разпространението в радиосъобщенията на обществото на Института на инженерите по електроника и електротехника IEEE – САЩ по антени и разпространение AP-S – IEEE APWC. Организатори на тази секция са д-р Марияна Георгиева и проф. Георги Георгиев. Тя се състои в Торино, Италия, по покана на Президента на Международния съюз по радионауки URSI проф. Пиерджорджо Усленги от Университет на Илиной в Чикаго, САЩ.
Като висококвалифициран учен в областта на радиофизиката и физиката на плазмата и компютърните науки, също и сертифициран инженер на Microsoft, д-р Георгиева ще допринесе изключително за издигане на качеството на редакционната работа и за утвърждаване на българската наука.