Как се прави кисело мляко ще разберат децата на ЦДГ "Слънце"
По проект "Коменски" те ще научат и кои са братята Кирил и Методий, Алеко Константинов и д-р Стамен Григоров
Снимка: Север.бг
Как се прави кисело мляко ще научат в най-скоро време децата от ЦДГ "Слънце" във Велико Търново. Ще разберат и кои са братята Кирил и Методий, Алеко Константинов, не само писател, а и основател на туристическото движение в България и д-р Стамен Григоров, учен открил млечно-киселата бактерия. Това е възможно по проект "Коменски 2012-2014" на тема: "Какво става г-н Нобел?-откриване на страните чрез техните научни и културни традиции", спечелен от ръководството на местната забавачница.
Партньори на детската градина са Полша, която е координатор, Швеция, Румъния, Турция, Испания и Финландия. Освен възпитатели в детски заведения, участват и от училища.
Целта е освен за български откриватели и учени по достъпен начин да се покаже на децата и научното наследство на някои европейски държави, техните изобретения и приложението им в днешния живот, науката и европейската култура.
А именно Полша ще представи Николай Коперник, астроном, първият учен, който предлага хелиоцентричната система за строежа на Вселената. Съчиненията му "За въртенето на небесните сфери" е прието за началото на съвременната астрономия и на общата научна революция.
Финландия ще покаже постиженията на Артури Виртанен, химик, удостоен с Нобелова награда за химия през 1945 година за своите изследвания и изобретения в областта на селското стопанство и хранене, т.е. метода му за запазване на фуража на животните.
Карл Линей пък е шведски учен, положил основите на съвременната таксономия. Смята се за един от бащите на съвременната екология. Негова е класификацията, т.нар. Линееви класове - четириноги, птици, земноводни, риби, насекоми и червеи.
Румъния ще се представи с Анри Мари Коанда, румънски учен и инженер, един от пионерите на съвременната аеродинамика. Само 7 години след първия полет на братята Райт, той представя първия реактивен самолет в историята на въздухоплаването.
Ахмед Чалаби Хезарфен пък е турски учени, живял в Османската империя, наричан "Турския Икар". Той прави експерименти и със самостоятелно направени крила се изкачва на кулата Галата и прелита над Босфора, като се приземява успешно през 1638 година.
И Испания - Джоан Оро, биохимик, чието изследване е от значение за разбирането на произхода на живота, участвал е в няколко мисии на НАСА.
"Млечно-киселата бактерия е най-мъничкият български "патриот". Тя вирее единствено и само в България, в другите страни мутира и спира да се развива. Другото велико откритие на д-р Стамен Григоров е пенецилинът. С игри, занимания и екскурзии до родното място на Алеко Свищов ще успеем да разкажем на децата и за нашите откриватели", заяви с усмивка Тодорка Габрова, музикален педагог в ЦДГ "Слънце" и координатор по проекта.
И допълни, че за децата е вълшебство, как прясно мляко, заквасено само с една лъжичка, престояло три часа се превръща в кисело мляко.
Ще се приготвят и други продукти с кисело мляко, част от тях ще бъдат представени в кулинарна изложба следващата година при посещението на партньорите във Велико Търново. А при гостуването на великотърновци в европейските страни също ще занесат млечни продукти и ястия.
"Радвам се, че разнасяме славата на България и Велико Търново в толкова много европейски държави", посочи и Албена Генчева, директор на великотърновската детска градина.
През декември партньорите са във Финландия. Тогава всички държави ще представят своите образователни системи. Така по проекта няма да се обучават само децата, а и учителите.
След всяко гостуване на своебразната стена "Коменски" в детската градина възпитателите ще поместват информация от срещите. В края на проекта ще се издаде книжка-сборник "Забавлявайки се учим", в която ще се обобщи опитът на всички държави по проекта.
Стойността на проекта е 11 000 евро. По него са предвидени минимум 12 дейности за ръководството на великотърновската детска градина.
_________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg