Обществен барометър: "Защо са тежки раниците на малките ученици"
Снимка: Thinkstock/Guliver
Защо са тежки раниците на малките ученици?
Това ви попитахме в седмичната ни анкета. Само шестима са гласували на страницата на Север.бг. Те определят следния вот - 66,7% смятат, че причината е защото са много часовете в училище и децата трябва да са подготвени с всички пособия. По равно - 16,7% си делят отговорите - защото си тъпчат раниците с всякакви неща и предмети и защото са "тежки" знанията им.
От анкетираните великотърновци повечето споделят мнението, че раниците на децата им са наистина тежки, затова се принуждават да ходят с тях до училище, за да подпомогнат носенето и да не натоварват крехките тела на малчуганите.
"Като си сложи учебниците, тетрадките, несесера, аз му добавя вода, закуска и плод и раницата натежава доста. А ако и физическо, екипът е в отделна чанта. Налага се сутрин и вечер до прибираме нашия син, за да му спестим тежката чанта на гърба", обясни Мери Искрова, майка на третокласник.
Друг родител, Марияна Петрова отчита, че е малко по-спокойна заради дъщеря си, защото има по-голям син, а децата учат в едно и също училище. Така единият помага на другия и малко от малко проблемът с тежката раница е решен.
Какво казва държавата:
"В Министерството на образованието и науката сме си поставили амбициозната задача за модернизация на учебния процес - в училищата да има WiFi зони, интерактивни дъски, повече компютри, таблети. Това ще даде възможност за модерно преподаване и ще направи уроците по-интересни за децата." Това обяви пред Българското национално радио министърът на образованието и науката проф. д-р Анелия Клисарова. Тя уточни, че проблемът с тежките раници може да бъде решен като старите учебници, които остават в училищата след отпечатване на новите издания, се ползват като втори комплект от децата.
Най-сетне учениците ще носят по-леки раници. Досега, дори първолаците трябваше да мъкнат учебници, които тежат почти колкото тях. Затова издателите започват нов начин на издаване. Букварите ще се правят на хартия по-тънка от сегашната. Тетрадките с малък формат пък ще станат стандарт за хлапетата в училищата. Това ново изискване планира да въведе здравното министерство за учебната 2014-2015 година.
Здравни инспектори са категорични, че препоръчителното тегло на чантата не трябва да надхвърля 15% от това на детето. Това означава, че един ученик, който тежи 30 кг, може да носи чанта от 4,5 кг. Сега раниците на малчуганите са около 7 килограма. Според последни проучвания само 35% от първокласниците нямат отклонения в гръбначния стълб. Данни на Националния център по обществено здраве и анализи пък сочат, че всеки втори ученик в началното училище има някакъв вид гръбначно изкривяване.
Здравните специалисти смятат, че проблемите с костната система при децата започват още в детската градина. Тогава костите са най-еластични и най-лесно се стига до изкривявания.
"Трябва да се постигне договореност между учителите и родителите, за да може част от учебните помагала и материали да се оставят в училище през учебната седмица. Това биха могли да са някои от помагалата, които се използват само в час и да не се връщат у дома, могат да са например, блокчетата, боичките, които не е необходимо да се носят всеки ден. Тези учебни пособия и материали се използват един-два пъти през седмицата и може да останат в училище през целия учебен срок", смята и Цвета Брестничка, председател на Управителния съвет на асоциация "Родители", цитирана от БТА.
Затова от организацията, задено със сдружението на настоящите и бъдещите майки подготвят информационна и образователна кампания, предназначена за родителите и учениците, която да им разясни какви трябва да бъдат подходящите ученически раници.
"Не е важно само теглото на раницата, тя трябва да бъде ортопедична, а от голямо значение има и нейната форма, каза Брестничка. Тя обясни, че подходящата раница трябва да бъде с твърд гръб, а ширината й не трябва да е "по-голяма от ширината на раменете на детето. Раницата не трябва да "удря" малките ученици по краката, защото това също води до гръбначни изкривявания. Важно е също, децата да се научат как да носят и вдигат раниците - "не трябва да ги вдигат направо от земята, а да ги поставят, например на маса или на чин и от там да ги слагат на гърбовете си", препоръча още Брестничка.
Оставаме с надеждата, настоящи и бъдещи родители, наистина да се приложи възможно най-добрият вариант за децата ни. Защото тежката раница, не винаги означава "тежки" знания.