Вход | Регистрация

Родолюбиви ученици търсят националната си идентичност

Ученици от СОУПНЕ "Фридрих Шилер" ще посетят Държавния архив в Русе

Родолюбиви ученици търсят националната си идентичност

Какво е род и родословно дърво ще научат днес членовете на ученическия клуб "С болка по изчезващата родина" като част от програмата по едноименния проект, иницииран от тях. Ученици от СОУПНЕ "Фридих Шилер" заедно със своите ръководители ще гостуват на Държавен архив - Русе от 14 ч.

Освен особеностите на родословното дърво младежите ще се запознаят и с интересни документи, съхранявани в Архива и свързани с националната идентичност на известни русенци, каза за Север.бг директорът на институцията Йордан Борисов.

11 са учениците, които посещават занятията по проекта, създаден по идея на преподавателите в СОУПНЕ "Фридих Шилер" Марияна Георгиева и Цветелина Цветанова. "С болка по изчезващата родина" започва дейност като извънкласен клуб миналата година по повод 250-годишнината от създаването на Паисиевата история, а от тази дейностите на родолюбивите му членове се финансират частично по национална програма "УСПЕХ" на Министерството на образованието, младежта и науката.

Ръководителите на проекта, амбицирани да търсят отговор на въпросите изчезва ли нашата родина, защо и как да го предотвратим, търсят различни начини за комуникация с обикновени хора и с институции. Целите, които са си поставили, са чрез интригуващи занимания да спомогнат за формирането на гражданска активност у младите, която да се корени в националните ценности и идеали, да събудят интереса им към родното, изконното, езика, определящи едно общество като народ.

Програмата на родолюбивия клуб предвижда семинари на теми от литературата и обществения живот, дейности по опознаване на родния край и фолклор, както и творчески изяви, които ще се съчетаят с модерни начини за представяне чрез поддържане на блог в интернет, чрез художествени инсталации и фотоизложба. Като завършващ продукт от всички занимания на децата по проекта ще бъде изготвен фотоалбум - антология.

Марияна Георгиева сподели с нас сигурността и огорчението си от изчезването на родината - като ценност, като демография и национална идентичност. Според нея този проблем е много по-притеснителен за живеещите в България, отколкото в българските общности извън границата на държавата.

"Подрастващите трябва да имат визия за собственото си бъдеще и родината да бъде ценност за тях", каза още г-жа Георгиева, посочвайки възможен път за постигане на национално самосъзнание.

_________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар