ВТУ „окупаторите“ с протест на улицата
Около 100 души се събраха пред сградата на Общината в старата столица
Снимка: Север.бг
Около 30 великотърновски студенти, окупирали 321 аудитория на висшето училище в града, излязоха на протест пред Общината. Освен скандирания и лозунги, недоволните от управлението на правителството "Орешарски" студенти блокираха за кратко и централната улица в града, като призоваваха гражданите да ги подкрепят в исканията.
По думите на един от Светлин Тачев – студент по политология, ВТУ е единственият в провинцията, който продължава да поддържа окупацията си.
"Протестираме срещу безобразията на кабинета "Орешарски", които вече преминават всякаква граница. За мен най-скандално беше това, което се случи на 12 ноември – срещу 300 студенти беше изкарана жандармерията и полицията и София посиня от органите на реда. Ясно ми е, че хората си вършеха работата, но това са нареждания отгоре, от властта. Незнам от какво ги е страх? От около 300 човека, които излязоха да изразят мнението си. Това за мен е недопустимо и нормално за демокрация в 21 век.", каза Тачев.
Студентите заявиха, че сама по себе си оставката няма да реши проблемите на страната. Затова настояват за нов обществен договор, който да донесе промяна, а не подмяна, както до сега, и рестарт на България.
Сред недоволните имаше преподаватели, възрастни хора и майки с деца. До края на протеста се събраха около 100-тина души. Имаше и хора, които не оправдаваха протеста срещу правителството. Ганчо Петров, занимаващ се с реклама в интернет, бе закачил на врата си табелка със снимка на президента с надпис "Оставка". Мъжът заяви, че не му харесва искането за незабавна оставка на кабинета, защото е видно, че или БСП ще направи правителство с ДПС или ще се върне ГЕРБ, което на практика не е решение на проблема.
"Смятам, че човек, който не се притеснява, че може да бъде подслушван, е недостоен за президент. Мисля, че беше супер малоумно цяло лято да се хаби енергията на новосъздаденото гражданско общество с въпроса: "Кой е?", а трябваше да се подходи по-рационално и с няколко конкретни искания, насочени директно към това правителство, да се постигне успех. За 20 и няколко години беше прието правилото за 100 дни да се види какво може да свърши едно правителство, а този път на 3-ия ден се тръгна срещу него, което означава, че след като бъде избрано ново правителство, още на 2-рия ден ще се скочи срещу него. Така ще влезем в един цикъл... По-голяма част от студентите не подкрепят протеста. И те са разделени. Хората, които мислят като мен, са доста. Следя какво става във Фейсбук. Но по принцип трябва да се протестира, затова съм тук. Правителствата трябва да работят под натиск, за да работят качествено за народа.", заяви Петров.
Студентите изпяха химна и направиха малък пърформанс – девойка с факла в ръка обикаляше сред хората и питаше: "Има ли хора с морал? Има ли честни хора?". По думите й символиката на факлата е да събудят заспалото общество и затова търсят хора с характер, отстояващи си правата. "Ранобудните" великотърновски студенти излизат и с подписка за сваляне на правителството на Пламен Орешарски.