Издигат паметник на Иван Шишманов в края на месеца
Монументът е дело на скулптора Георги Чапкънов и се очаква да бъде издигнат в Градската градина на 28 септември
Паметник на проф. Иван Шишманов ще бъде издигнат в Свищов и се очаква да бъде открит в първия ден на "Свищовски лозници", на 28 септември, в Градската градина.
Направата на постамента е поверена на скулптора Георги Чапкънов, който вече работи по изработването му. За изграждането му са необходими около 50 000 лева, като 30 000 лева са осигурени от Община Свищов.
Проф. Иван Шишманов е роден през 1862 година в град Свищов - един от най-будните центрове на българщината през Възраждането. Родът Шишманови се смята за издънка на последната владетелска династия на Второто българско царство.
Бъдещият български езиковед израства в семейната среда, която е особено благоприятна за ранното проявяване на литературни наклонности и културни интереси у него и едва 20-годишен започва да преподава в Свищовското класно училище.
Скоро обаче интелигентният младеж е привлечен на служба в столицата - става подначалник в Министерството на просвещението. Жаждата за по-високо образование го отвежда последователно в университетите на Йена, Лайпциг и Женева, където изучава философия, педагогика, древноизточни литератури, езикознание.
Той е един от основателите на Висшето училище в София (днес Софийски университет) и негов дългогодишен преподавател. Редовен професор е от 1911 година, а още през 1903 година е министър на просвещението.
Докато е министър, Иван Шишманов отваря пътя на образователни и културни институции, без които не бихме могли да си представим историята и духовността на България. Именно той изпраща български писатели, учени, художници и музиканти в чужбина, за да имат възможност да общуват с достиженията на европейската наука и изкуство.
Иван Шишманов е братовчед на Алеко Константинов и прави всичко за популяризиране на творчеството на този бележит наш писател. Близък приятел е на Цветан Радославов и роднина на Александър Божинов.
Той е и син на своята епоха, и гражданин на една бъдеща България, която е виждал в мечтите си - просперираща, културно извисена и категорично заела място в голямата европейска структура от държави и модерни общества.
"Да бъдем европейци и все пак българи” е неговият девиз. Чрез проф. Иван Шишманов България участва в създаването на проекта за Обединена Европа. Едва ли би могло да се намери по-подходящ представител на нашата страна.
"Европейският съюз трябва да бъде не само съюз на интересите, но и на духовете, а още повече на сърцата!” Тези думи проф. Иван Шишманов произнася на Първия конгрес на паневропейското движение във Виена през 1926 год.. Той е избран и за вицепрезидент на центрания съвет на паневропейското движение.
Сега можем да сочим с гордост това участие на българската държава още на Първия Пан-европейски конгрес.
Иван Шишманов умира в Осло през 1928 год. През 2012 година се навършват 150 години от рождението на този достоен свищовлия, голям българин и велик европеец. Той заслужава неговото дело да бъде почетено от благодарните потомци, както в Свищов, така и в София, и в Страсбург!
___________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Източник: дарик